Na današnji dan

Prvi Amerikanac u Zemljinoj orbiti izvijestio je o neobičnoj, pomalo zastrašujućoj pojavi

Fotografija: YouTube screenshot

Na današnji dan, 20. veljače 1962. godine, John Glenn (1921. – 2016.) upisao se u povijest kao prvi Amerikanac koji je napravio orbitalni let oko Zemlje. Nije bio prvi čovjek koji je ostvario taj podvig – ta čast je desetak mjeseci ranije pripala Juriju Gagarinu, čime je SSSR pretekao Ameriku u svemirskoj utrci.

Tajanstvene krijesnice

Glenn, koji je toga 20. veljače postao trećim američkim astronautom u svemiru (prije njega lansirani su samo Alan Shepard i Gus Grissom, no ovi su izveli samo suborbitalne letove), programu svemirskih letova “Mercury” pridružio se kao vojni pilot, s iskustvom mnogobrojnih borbenih misija iz Drugoga svjetskog i Korejskog rata. Njegov povijesni let započeo je lansiranjem s Floride, a završio je spuštanjem u Atlantski ocean.

U letjelici “Mercury 6”, naš planet je obletio triput, za četiri sata, 55 minuta i 23 sekunde, prešavši ukupan put od 121.794 kilometara. Dok je boravio u kapsuli “Friendship 7”, ugledao je nešto…. Pa, čudno.

Ono što je njegovo srce ispunilo mješavinom ushita i straha dogodilo se u trenutku kad je letio iznad Australije: učinilo mu se, naime, da se da kroz prozor vidi nešto slično – krijesnicama! “Posvuda su… Kao da se roje oko letjelice”, uzbuđeno je opisivao nesvakidašnji prizor. Pogledavši bolje, rekao je da vidi na tisuće fosforescentnih čestica žućkasto-zelenkaste boje.

John Glenn (YouTube screenshot)

Prozaično objašnjenje

Glenn nije imao pojma o čemu je riječ. Nije to znala ni NASA. Kontrola na Zemlji zaključila je da je riječ o komadićima kristaliziranog leda koji su strujali uzduž letjelice, no pokazalo se da tome nije bilo tako. Teorije o izvanzemaljcima, premda vrlo maštovite i uzbudljive, također nisu “držale vodu”.


Objašnjenje čudesne pojave bilo je razočaravajuće prozaično: radilo se o Glennovoj mokraći! Letjelica je, naime, bila opremljena ventilom koji je astronautove tjelesne tekućine – mokraću i znoj – izbacivao u svemir. Ispuštena iz kapsule, mokraća se trenutačno smrznula, a kad bi svjetlo udarilo pod pravim kutom, ti kristalići su svijetlili zelenkastim sjajem, baš poput “nebeskih krijesnica”.

Usijana kapsula

Kao što smo već spomenuli, “Friendship 7” uspješno je sletio u Atlanski ocean, šezdesetak kilometara dalje od planiranog mjesta. Otprilike sedam minuta kasnije, kapsulu je iz mora izvadio američki ratni brod USS Noa, koji je Glenna prebacio natrag na američko kopno.

Zanimljivo, kapsula je bila još vrela od atmosferskog trenja, pa Glenn nije mogao izići iz nje kroz predviđeni otvor, već je aktivirao eksplozivne šarke na pomoćnim vratima. Tom prilikom, kad je detonator odskočio, ozlijedio je ruku, no bila je to mala cijena za sudjelovanje u jednoj od najvećih avantura u povijesti ljudskog roda.

Glennov je povratak u Sjedinjene Američke Države je obilježen nacionalnim slavljem i veličanstvenim dočekom u New Yorku, no junak dana tom se prilikom držao samozatajno i pomalo odsutno, kao da još misli o svim čudesima kojima je svjedočio u orbiti.

Friendship 7 (YouTube screenshot)

Najstariji član svemirske posade

Nakon napuštanja svemirskog programa sedamdesetih godina prošlog stoljeća, kao nositelj nebrojenih počasti i odličja, Glenn se angažirao u politici. U četiri mandata (1974. – 1999.) bio je senator savezne države Ohio.

Zaljubljenike u svemirska putovanja uspio je fascinirati još jednom, u poznoj dobi od sedamdeset sedam godina. Te 1998. godine, sudjelovao je, naime, u misiji space shuttlea “Discovery”, postavši najstarijim članom posade jednoga svemirskog broda i dosad jedinim senatorom u svemiru. Tom je prilikom devet dana boravio u svemiru, provodeći pokuse u vezi sa starenjem.

U trenutku lansiranja, ispričat će kasnije, osjetio je tek blago ubrzanje pulsa – ta bio mu je to već drugi boravak u svemiru!

Piše: Lucija Kapural

Komentari