Preživio je havariju “Titanica” kao desetogodišnjak, no vriskovi umirućih suputnika progonili su ga ostatak života!

Fotografija: YouTube screenshot

Zašto su Olmeci izrađivali kolosalne kamene glave, teške do pedeset tona? Kakve je traume ostatak života nosio dječak koji je preživio najpoznatiji brodolom svih vremena? Gdje se nalazi najveći cigleni luk na svijetu i tko ga je podigao? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Olmeci, najstarija poznata civilizacija Amerike, između 1200. i 400. godine prije Krista nastanjivali su područja država Veracruz i Tabasco u Meksičkom zaljevu. Kultura ovoga indijanskog naroda najpoznatija je po zagonetnim kamenim skulpturama u obliku ljudskih glava. Visoke preko tri metra i teške do pedeset tona, bile su rasute po prašumi, a arheolozi do danas nisu sigurni čemu su služile. Većina stručnjaka pretpostavlja da su predstavljale olmečke vladare, a činjenica da su ovi prikazani bez tijela možda proizlazi iz vjerovanja da se sjedište duše nalazi upravo u glavi.

2. Dana 10. travnja 1912. godine, prekooceanski brod RMS “Titanic” (na slici!) zaputio se na svoje prvo putovanje. Pokazat će se da je to ujedno bilo posljednje putovanje luksuznog broda. Pet dana kasnije, plovilo o kojem su svjetski mediji pisali kao o nepotopivom završilo je na dnu Atlantika, nakon sudara s ledenjakom. Procjenjuje se da je na brodu bilo 2.224 putnika i članova posade, od kojih je više od 1.500 poginulo. Među sretnicima koji su preživjeli jednu od najgorih komercijalnih pomorskih katastrofa u novijoj povijesti bio je desetogodišnjak Frank John William Goldsmith Jr. (1902. – 1982). Goldsmith, koji se kasnije oženio i dobio tri sina, nikad se nije uspio osloboditi uspomena na stravičnu noć. U memoarima, napisao je kako nikada nije vodio sinove na bejzbolske utakmice, zato što ga je graja s tribina podsjećala na vriskove suputnika i supatnika s “Titanica”.

3. U mnogim scenama “Candymana”, uspješne horor trilogije iz devedesetih godina prošlog stoljeća, kao rekvizit su korištene stvarne pčele. Glavnoga glumca Tonyja Todda tijekom snimanja su ugrizle točno dvadeset tri puta. Nije zbog toga plakao, naprotiv: u ugovoru mu je stajalo da mu za svaki ubod moraju isplatiti – tisuću dolara!

4. Naveći cigleni luk na svijetu jest Taq-i-Kisra, čudesno zdanje visoko trideset sedam metara. Star je gotovo 1.500 godina i jedina je u cijelosti sačuvana građevina iz drevnog Ktezifonta. Ovaj grad nalazio se u Mezopotamiji, na lijevoj obali Tigrisa, a osnovali su ga Parti u trećem stoljeću prije Krista.


5. Želeći uništiti konkurenciju, talijanski trgovci vinima i limunadom u šesnaestom stoljeću od pape Klementa VIII. (1592. – 1605.) tražili su izdavanje ukaza kojim bi se osudila “kao noć crna, gorka i grešna” kava. Plan im je propao: crkveni poglavar se toliko oduševio ovim napitkom da ga je čak krstio!

6. Pod utjecajem supruge Marije Antoanete, Luj XVI. (1754. – 1793.) donio je možda najbizarniji pravni akt svih vremena. Riječ je o tzv. “Dekretu rupčića”. Kako bi udovoljio kraljičinu hiru, koja je muške maramice različitih veličina i oblika smatrala estetski odbojnima, donio je ukaz kojim se Francuzima zabranjuje da u reverima nose bilo kakve rupčiće osim onih pravokutnih, točno propisane veličine!

7. “Disneyland”, čuveni zabavni park u kalifornijskom gradu Anaheimu, vrata je otvorio davne 1955. godine. Njegov tvorac, redatelj, animator i producent Walt Disney (1901. – 1966.), isprva ga je zamislio kao turističku atrakciju u blizini svoga filmskog studija u Burbanku, no ubrzo je shvatio da je njegov potencijal znatno veći. Zanimljivo je da je prvu kartu prodao Royu O. Disneyu – rođenom bratu!

Piše: Lucija Kapural

Komentari