Preci današnjih sisavaca podsjećali su na – štakore

Slika: Dinopedia - Fandom

Prije otprilike 275 milijuna godina, u razdoblju perma, terapsidi su zamijenili pelikosaure kao dominantne velike kopnene životinje. Riječ je o grupi u koju ubrajamo sisavce i njihove pretke.

“Pseći zub”

Mnoge osobine koje se danas smatraju jedinstvenima za sisavce imale su korijene među prvim terapsidima, a u njih spada i uspravan položaj tijela. Veća raznolikost u izgledu njihovih lubanja bila je u vezi s intenzivnijom obradom hrane, što znači da ove životinje nisu samo gutale hranu, kako to rade gmazovi, već su je obrađivale u čeljustima.

Kod sinodonata, najnaprednijih terapsida, spojnica gornje i donje čeljusti je okoštala, pa je njihov zagriz postao čvršći. Tijekom evolucije terapsida, primijetna je i rastuća diferencijacija zuba – dok su primitivnije vrste imale samo “predočnjake”, “očnjake” i “zaočnjake”, zubi sinodonta su bili snažno diferencirani, s nazubljenjima ili neravnim površinama za grizenje. Upravo zubima ovaj rod duguje svoj naziv – sinodont bi se s latinskog moglo prevesti kao “pseći zub”.

 


Nova vrsta

Nadalje, kod njih se tazvio tzv. parasagitalni hod, kod kojeg su se noge nalazile ispod tijela (umjesto sa strane kao kod guštera), a regresijom rebara na vratnom i slabinskom dijelu kičme razvio se prsni koš, karakterističan za sisavce. Hodom evolucije, razvili su krzno, a fosilni dokazi pokazuju da rani sinodonti nisu samo legli jaja, već su imali i tobolce (kod njih su pronađene kosti jedinstvene za tobolčare).

Spoznaje o sinodontima, kao i evoluciji sisavaca kao takvoj, 2020. godine su produbljene zahvaljujući otkriću ranije nepoznate vrste. Dobro očuvani ostaci 220 milijuna godina starog sinodonta otkriveni su formaciji Chinle u Arizoni, otprije poznatoj po fosilima iz prapovijesti, a vrsta je dobila naziv Kataigidodon venetus.

Formacija Chinle u Arizoni (YouTube screenshot)

Životinjica slična štakoru

“Ova nevelika životinja, dugačka tek desetak centimetara – ako ne računamo rep – može nam otkriti kako su preci sisavaca izgledali i kako je taj razred, kroz evoluciju, postao toliko uspješan”, ispričao je voditelj istraživanja Ben Klingman, paleontolog sa sveučilišta Virginia Tech. “Premda sitni, njegovi zubi oblikom su bili gotovo identični onima današnjih sisavaca”.

Prije 220 milijuna godina, kad je ova štakoru slična životinjica živjela, Arizona i Teksas bili su smješteni bliže ekvatoru, u samom središtu superkontinenta Pangeje, što znači da su sinodonti bili prilagođeni za život u tropskom ekosustavu.

Piše: Lucija Kapural

Komentari