Povijesna rekonstrukcija: Tri lica srednjovjekovne Škotske

Jedno od rekonstruiranih lica. Fotografija: Chris Rynn (Whithorn Trust).

Većina nas ima dojam da su ljudi u prošlosti bili bitno drugačiji od nas danas. Nekako su nam lica iz prošlosti teška za vizualizaciju. Ovaj puta su znanstvenici uspjeli vizualizirati lica iz srednjovjekovne prošlosti Škotske.

Rani kršćanski samostan

U pitanju su ostaci triju kostura nađeni u srednjovjekovnoj kripti samostana Withorn još u drugoj polovici 50-ih godina prošlog stoljeća. Ovo je jedan od najranijih kršćanskih samostana u Škotskoj, koji je bio mjesto hodočašća jer su tamo pohranjene kosti svetog Niniana, misionara koji je u 8. stoljeću pokrstio Pikte. Projekt u okviru kojeg je napravljena facijalna rekonstrukcija triju lica nosi naziv Cold Case Whithorn, a njime upravlja The Whithorn Trust, škotska dobrotvorna organizacija.

Lica koja datiraju između 12. i 14. stoljeća

Chris Rynn forenzični kraniofacijalni antropolog odlučio je rekonstruirati lubanje triju kostura. Konkretno lubanju mlade žene, starijeg biskupa i svećenika. U realizaciji svoje zamisli krenuo je od 3D skeniranja, a zatim je lica digitalno rekonstruirao. Ovi se rekonstruirani ostaci datiraju između 12.i 14. stoljeća.


Biskup

Biskupski ukop je najelaboriraniji. Biskup koji je identificiran kao Walter Whithorn je sahranjen u bogatoj odjeći, a na prstu je imao zlatni prsten s umetnutim rubinima i smaragdima. Na čelu biskupije bio je od 1209. do 1235. godine. Analiza njegovih kostiju pokazala je da je bio pretio i da se bogato hranio u skladu sa svojim položajem.

Lice biskupa. Fotografija:Chris Rynn (Whithorn Trust).

Lijepa mlada žena

Lubanja mlada žene potječe iz groba koji se nalazio poput biskupskog i svećeničkog u blizini glavnog oltara. Ona je pokopana na svojevrsnoj ležaljci od školjki, što ukazuje na visok društveni status. Rynn kaže  da nikad nije radio rekonstrukciju tako simetrično odnosno lijepog lica.

Zahtjevna rekonstrukcija svećenikova lica

Istovremeno je radio i rekonstrukciju najnesimetričnijeg lica do tada, bilo je to lice svećenika s rascijepljenim nepcem. U njegovom grobu nije bilo naročitih grobnih priloga, ali je po položaju groba u blizini ukopa biskupa i spomenute plemkinje jasno da je riječ o ukopu osoba koja nije ulazila u kategoriju običnih smrtnika. Napredna tehnologija u zadnjih nekoliko godina omogućava arheolozima i antropolozima da se upuste u ovakve projekte rekonstrukcija lica, a koji nam doslovno oživljavaju nestali svijet.

Rekonstrukcija svećenikova lica. Fotografija: Chris Rynn (Whithorn Trust).

Ove rekonstrukcije nisu u potpunosti pouzdane i zbog toga su obično kombinacija umjetničke i znanstvene interpretacije, osobito tamo gdje je dostupna samo osteološka građa za izradu nečijeg lica. No unatoč tome ove facijalne rekonstrukcije daju maglovitim obrisima iz prošlosti jasne konture, oživljavajući povijest na do sada nezamisliv način.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari