Posljednji Amerikanac pred streljačkim vodom: Kao posljednju želju na stratištu, zatražio je – pancirku!

Ilustracija: YouTube screenshot

Tko je bila prva žena uvedena u Kuću slavnih rock and rolla? Kako je konstruirana aeromotiva, jedno od najbizarnijih vozila svih vremena? Što je posljednji Amerikanac koji je završio pred streljačkim vodom zatražio kao posljednju želju? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Američka soul i jazz pjevačica Aretha Franklin (1942. – 2018.) upisala se u povijest kao prva žena koja je uvedena uvedena u Kuću slavnih rock and rolla. Ostvarila je to 1987. godine, samo nekoliko mjeseci nakon što je ta institucija osnovana.

2. New London, gradić u okrugu Rusk u Texasu, 18. ožujka 1937. godine zavijen je u crno. Toga dana, došlo je do curenja plina a potom i do posljedične stravične eksplozije u lokalnoj osnovnoj školi. Nesreća je odnijela živote preko tri stotine osoba, među kojima je najviše bilo djece. Telegrami sućuti pristizali su sa svih strana svijeta, a jedan od njih poslao je – Adolf Hitler!

3. U pokušaju stvaranja najbržeg vlaka na svijetu, njemački inženjer Otto Steinitz 1921. godine je konstruirao “čudo tehnike” kojem je nadjenuo ime “aeromotiva”. Kao što naslov sugerira, radilo se o kombinaciji zrakoplova i lokomotive. Vozilo bizarnog izgleda tijekom probne vožnje je, istinabog, uspjelo postići brzinu od 140 kilometara na sat, ali ne i pravodobno zakočiti. Došlo je do nesreće u kojoj je poginulo nekoliko političara, pa je eksperiment neslavno propao.

4. Boks se razvio iz antičkoga šakanja, koje je bilo poznato još prije četiri tisućljeća. Stari zapisi o šakanju pronađeni su u Perziji, Egiptu, na otocima Egejskoga mora, u Mikeni, Sparti i Rimu. Suvremeni boks potječe iz Engleske, gdje se neka vrsta prvenstva spominje još 1719. godine, a prvo službeno svjetsko prvenstvo profesionalaca u teškoj kategoriji održano 1892. Zanimljivo, borilište u kojem se boksači natječu i danas se naziva ring, premda više nije okruglog oblika kao u prošlosti.


5. Gigantski kip sfinge, mitološkog čudovišta s ljudskom glavom i lavljim tijelom, duže od četiri i pol tisuće godina čuva pristup grobnicama drevnih faraona kod Gize. Visok dvadeset metara, jedan od najpoznatijih spomenika na svijetu isklesan je iz vapnenačke stijene – iste one iz koje se dobivao materijal za gradnju piramida – za vladavine faraona Kefrena (26. stoljeće prije Krista). Zanimljivo, arheolozi su otkrili da je svojedobno bio obojan žarkim bojama – na njemu su još vidljivi crveni, plavi i žuti pigmenti!

6. U vrijeme kad je malo tko u Americi nosio bradu, budući da se smatralo kako je taj običaj rezerviran za skitnice, prosjake i luđake, farmer Joseph Michael Palmer (1789. – 1873.) rezolutno je odbijao uzeti britvicu u ruku. Zbog čupave bradurine koja mu se spuštala do polovice prsa bio je izložen porugama okoline, nerijetko i fizičkom nasilju, no odbijao se odreći omiljenog “ukrasa”. Čak se zbog nje nekoliko dana “hladio” u zatvoru, nakon što je prebio napadače koji su ga silom pokušali obrijati. Kad je umro, oporučno je naložio da mu lik na nadgrobnom spomeniku prikažu kakav je bio i za života, bradat.

7. Kriminalac James W. Rodgers (1910. – 1960.) upisao se u povijest kao posljednji Amerikanac kojeg je smaknuo streljački vod. Na smrt je osuđen u Utahu, zbog ubojstva rudara Charlesa Merrifielda. Kad je stiglo vrijeme da izrazi posljednju želju, zatražio je – pancirku! To mu, iz očitih razloga, nije odobreno. Umjesto toga, ponudili su mu kaput, na što se nacerio: “Ne treba mi… Tamo gdje idem je, kako sam čuo, poprilično toplo”. Dana 30. ožujka 1960. godine, smaknut je u kaznionici u gradu Draperu.

Piše: Lucija Kapural

Komentari