Podmuklo umorstvo: Francuskom predsjedniku je zario nož u srce u trenutku kad mu je ovaj pružio ruku!

Fotografija: Blog YY

Što zapravo znače “čarobnjačke” riječi “hokus-pokus”? Zašto se dame svojedobno upozoravalo na štetnost upravljanja biciklima? Koji je državnik ubijen u trenutku kad je pružao ruku svome atentatoru? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Hokus-pokus, bajalački izraz često korišten pri izvođenju mađioničarskih trikova, po svoj se prilici razvio iz fraze koju svećenici izgovaraju tijekom euharistije: “Hoc est corpus meum” (“Ovo je tijelo moje”). Ta rečenica označava simbolično pretveranje kuha u tijelo Kristovo.

2. Povijest bicikla započinje u ranome devetnaestom stoljeću, izumom nezgrapnog velocipeda. Njegovi nasljednici, tricikli i kvadricikli, nisu bili znatno udobniji, a uz to su bili opasni – svojim vlasnicima priuštili su brojne kontuzije i frakture. Godine 1885. John Kemp Starley stvorio je bicikl koji se doista mogao voziti, slavni “Rover”. Isprva su ga vozili samo muškarci, da bi se malo-pomalo počele viđati i žene za volanom. Mnogi su na ovakav vid emancipacije gledali prijekim okom. Ondobni plakati upozoravali su dame da će, ako nastave svakodnevno okretati pedale, dobiti tzv. “biciklističko lice”, odnosno izbuljene oči i isturene brade!

3. Dana 24. lipnja 1894. godine, talijanski anarhist Sante Geronimo Caserio ubio je francuskog predsjednika Sadija Carnota. Učinio je to na podmukao način, neposredno nakon predsjednikova govora na banketu u Lyonu. Caserio je prišao svojoj žrtvi, koja se u tom trenutku rukovala s obožavateljima. Kad mu je nasmiješeni Carnot pružio ruku, Caserio se s njime rukovao, a istovremeno mu je drugom rukom zario nož u srce. Atentator, dvadesetogodišnji pekar, odmah je savladan. Osuđen je na smrt i giljotiniran dva mjeseca nakon ubojstva.

5. Prvi zapisi u upotrebi slonova u ratu datiraju iz četvrtog stoljeća prije Krista, no pretpostavlja se da su u tu svrhu korišteni znatno ranije. Prvi Europljani koji su se našli suočeni s neprijateljskim slonovima bili su vojnici Aleksandra Velikog. U bitki kod Gaugamele 331. godine prije Krista, na perzijskoj strani našlo se petnaestak ovih sivih giganata. Šokiran njihovom pojavom, Aleksandar je prinio žrtvu bogovima, moleći ih da zaštite njegove vojnike od silnog straha kojeg su izazivale goleme životinje s metalnim bodežima pričvršćenim na kljove. Molitva mu je uslišena – nakon bitke, zarobio ih je i uvrstio u svoju vojsku.


6. Riječi “senat” i “senilnost” imaju isti korijen – obje dolaze od latinske imenice senex, što znači “starac”. Izvorno, u doba rimskoga kraljevstva, senatom se nazivalo “vijeće staraca”, kraljevo savjetodavno tijelo. Prema tradiciji, prvobitan broj senatora – stotinu – ustanovio je Romul. U doba rimske republike, senat postaje središnja ustavna institucija. Senatore su postavljali konzuli, a zatim cenzori. Senatorska dužnost u pravilu je bila doživotna, čime se u Rimu postupno stvarao senatorski stalež kao vladajuća nasljedna aristokracija. U  doba principata, senat je gubio ovlasti, postajući pukim instrumentom carske moći.

7. Nakon što je modni dizajner Oleg Cassini za američku prvu damu Jacqueline Kennedy izradio kaput od leopardova krzna, trendsetterice diljem svijeta kopirale su njen imidž, pa je broj leoparda u svijetu dramatično pao!

Piše: Lucija Kapural

Komentari