Pjesnik laureat engleske kraljice Viktorije zarađivao je dvostruko manje od njezina službenog lovca na štakore!

Posljednje počivalište kojega velikog vojskovođe nikada nije otkriveno? Zašto su se dame svojedobno bojale voziti bicikle? Tko je naslijedio Williama Wordswortha kao dvorski pjesnik engleske kraljice Viktorije, i to za “kikiriki”? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Prvi moderni bicikl, čuceni “Rover”, 1885. je konstruirao engleski izumitelj John Kemp Starley. Ovo prometalo doprinjelo je emancipaciji žena: za razliku od nekadašnjih nezgrapnih “penny-farthinga”, metalnih grdosija s prednjim kotačem znatno većim od zadnjeg, koje nisu mogle voziti zbog čednih viktorijanskih pravila odijevanja, “Rovere” su mogle jahati čak i u suknjama do poda. Novo prijevozno sredstvo pružilo im je mobilnost, neovisnost i samopouzdanje. No, kad se tek pojavilo na tržištu, kod pripadnica ljepšeg spola izazvalo je skepsu. Proširio se, naime, glas da bi vozačice mogle dobiti tzv. “biciklističko lice”, odnosno isturene vilice i buljave oči! To, dakako, nije imalo veze s istinom.

2. Prema legendi, vojnici iz Džingis-kanove (1155.- 1227.) pogrebne pratnje ubili su svakog namjernika kojeg bi susreli putem, kako nitko ne bi doznao gdje će veliki vojskovođa biti zakopan. Kad je mjesto napokon odabrano a njegova monumentalna grobnica podignuta, one koji su je gradili surovo su masakrirali – iz istog razloga. Premda uzbudljiva, priča je po svoj prilici izmišljena. Arheolozi nikad nisu uspjeli pronaći grob osnivača mongolske države.

3. Prva asocijacija na egipatsku luku Aleksandriju većini će, dakako, biti čuvena knjižnica iz helenističkog doba. Najveća onovremena knjižnica te središte znanstvene, kulturne i umjetničke djelatnosti, posjedovala je oko 700.000 svitaka. Rukopise je katkad pribavljala na vrlo osebujne načine. Primjerice, postojao je propis da se sve knjige pronađene na brodovima usidrenim u aleksandrijskoj luci donesu u knjižnicu, gdje bi se prepisivale. Originali su ostajali u knjižnici, a kopije su se vraćale vlasnicima.

4. Godine 1850. Alfred Tennyson (1809. – 1892.) naslijedio je Williama Wordswortha kao dvorski pjesnik engleske kraljice Viktorije (na slici!). Na tome mjestu nije se usrećio: lord Tennyson, poet laureate, od nje je dobivao uistinu mizernu plaću. Ne zna se točno o kojem je iznosu riječ, no poznato je da je zarađivao dvostruko manje od kraljičina službenog lovca na štakore!


5. Vježbači u starogrčkom hrvalištu – palestri – oko ručnih zglobova su redovito nosili aribal, keramičku posudicu u obliku vrčića ili kugle. U dragocjenoj škrinjici su se nalazila ulja, balzami i mirisi, kojima su ovi snažni i higijenski osvješteni mladići pedantno mazali svoja tijela prije i nakon treninga

6. Oktavijan, kasnije nazvan August (63. prije Krista – 14. prije Krista), bio je prvi rimski car koji je dopustio da se njegov kult javno slavi. Pravo izgradnje prvoga augusteja, hrama u čast diviniziranom caru, dobio je grad Afrodizij u Maloj Aziji. Poslije su se, osobito od Tiberija, u provincijskim gradovima podizala ovakva zdanja, zadržavši naziv augusteji.

7. Rimski pjesnik Gaj Valerije Katul (84. prije Krista – 54. prije Krista) bio je vrlo kritičan prema svojim kritičarima – preciznije, nesmiljeno ih je vrijeđao u brojnim satiričnim epigramima. U jednom od njih, nanizao je toliko prostota i opscenosti na račun kolege Furija i senatora Aurelija da taj nedugi stihovni sastavak nije preveden s latinskog jezika sve do dvadesetog stoljeća.

Piše: Lucija Kapural

Komentari