Pionir francuskog housea: Od prezrenog DJ-a do gospodara elektroničke scene

Pionir francuskog housea, čovjek koji je dokazao da i elektronička glazba može imati dušu, prošao je dugačak put od često ismjehivana lokalnog DJ-a do producenta za kojim se otimaju zvijezde poput Madonne, Rihanne, Lady Gage, Ushera i Snoop Dogga. Donosimo zanimljivosti o glazbenom revolucionaru Davidu Guetti!

1. Rođen je 1967. u Parizu. Roditelji, ugostitelj i slikarica, bili su ekstremni ljevičari, a police obiteljskog doma krasila su djela Marxa i Marcusea. “Dok su moji vršnjaci raspravljali o omiljenoj vrsti sladoleda, ja sam pokušavao pobaviti pojmove kao što su ‘klasna svijest’, ‘otpor establišmentu’ i ‘preraspodjela društvenog bogatstva'”, prisjeća se. Za gotovo patološki povućenog dječaka, koji nije imao nijednog prijatelja, sve se promijenilo kad je otkrio elektroničku glazbu, sponu koja će ga povezati s ljudima. S pločama je počeo eksperimentirati s nepunih trinaest, a godinu dana kasnije organizirao je zabave u podrumu obiteljske kuće, gdje je puštao muziku.

2. Na profesionalnu scenu stupa kao 17-godišnjak, kad počinje raditi kao DJ u pariškim noćnim klubovima. U početku je puštao popularnu hip-hop muziku, da bi s vremenom počeo unositi sve više elektroničkih elemenata i izgrađivati vlastiti stil. “Bilo je to vrijeme kad je u Chicagu rođen house. U Francuskoj, elektronička scena nije bila ni u povojima. Mnogi su je povezivali s drogom, nazivajući je oduškom za tinejdžere na ecstasyju. Premda su me ismijavali kad sam počeo puštati tu glazbu, nisam se dao. Homoseksualna zajednica, po prirodi tolerantna i sklona prihvaćanju, prva je koja se ‘zakačila’ na elektroniku, pa sam nekoliko godina nastupao skoro isključivo po gay klubovima. Bilo je dana kad nisam imao što jesti, no osjećao sam se dijelom glazbene revolucije”, ispričao je. “Sredinom osamdesetih, kad sam se počeo probijati u tom svijetu, nitko od mojih kolega nije radio zbog novca ili slave. Imali smo najgori mogući status – kabina za DJ-a obično je bila skrivena negdje u pozadini kluba ili u podrumu, tako da sam u najboljem slučaju kroz neki prozorčić mogao vidjeti noge plesača i tako naslutiti što se zbiva na podiju”.

3. Vlasnik Le Palacea, dekadentnog kluba u kojem je redovito puštao glazbu, bio je stanoviti Fabrice Emaer. “Kralj pariškoga noćnog života”, kako su ga zvali, bio je impresioniran glasovitim njojorškim klubom “Studio 54” i pokušavao je taj duh unijeti u svoje mjesto. U tome je uspio: publika na Guettinim sve razvikanijim partyjima više nisu bili “balavci na bombonima”, nego glumci, manekenke, jetsetteri i modni dizajneri: Jean-Pierre Gaultier bio je jedan od ranih obožavatelja! Ipak, prvi pravi uspjeh neće doživjeti u domovini, nego na ljetnome partijanerskom raju – Ibizi.

4. Američkoj publici predstavio se zaraznom pjesmom “Just a Little More Love”, koju je napisao u avionu, a 2002. potpisuje za “Virgin Records” i izdaje istoimeni album. Guettin prvijenac prodan je u 300.000 primjeraka, pa je ovome poraslo samopouzdanje. Premda su mu mnogi govorili kako nema teoretske šanse da uspije u svom naumu, drčni Francuz se preko nekih veza domogao broja Davida Bowieja i pitao ga ima li što protiv toga da remiksira njegovu antologijsku pjesmu “Heroes”. Premda za Guettu nikad nije bio čuo, Bowieju je ovaj bio simpatičan, pa mu je dao zeleno svjetlo. Pjesma je dobila elektroničko ruho i naziv “Just For One Day”, a kritičari nisu štedjeli komplimente.


5. Suradnja s R&B zvijezdom Kelly Rowland na singlu “When Love Takes Over” učinit će ga najpoznatijim DJ-em na planeti. “Pjesma je prvotno bila instrumental. Nakon što sam je pustio na partyju u Cannesu, naježio sam se od užitka, a reakcija na plesnom podiju bila je nevjerojatna. Znao sam da imam hit”, sjeća se. Pjesma je zasjela na vrhove top ljestvica diljem svijeta. Glazbenik ju je uvrstio na album “One Love”, koji je planuo u tri milijuna primjeraka i zaradio nominaciju za nagradu “Grammy”. Gotovo preko noći, Guetta se nametnuo kao jedan od najtraženijih producenata u glazbenoj branši: “Black Eyed Peas”, Flo-Rida, Madonna, Britney Spears, Shakira, Rihanna i Lady Gaga samo su neki od izvođača na čijim je albumima ostavio prepoznatljiv pečat.

6. Premda danas mlati milijune, ne libi nastupati u malim klubovima, kao na početku karijere. “Otkako sam, prije trideset šest godina, prvi put stao za mikspult, ništa se nije promijenilo u mom odnosu prema glazbi. Sa slavom je, istinabog, stigao novac, pa su produkcijski uvjeti puno bolji, ali to je otprilike sve što se promijenilo. Ljubav i energija koje si publika i ja pružamo još su na prvome mjestu”, naglašava.

Piše: Lucija Kapural

Komentari