Otkriven japanski brod kojega su torpedirali Amerikanci tijekom Drugog svjetskog rata, a na kojem je bilo najviše Australaca

Fotografija: Screenshot YouTube (First detailed images from the Montevideo Maru shipwreck).

Možda niste čuli za Montevideo Maru, ali možda jeste za pjesmu In the Valley slavnog australskog benda Midnight Oil, a koja započinje stihom “Moj djed je otišao s Montevideom”(My grandfather goes down with the Montevideo). Montevideo Maru bio je japanski putnički i teretni brod koji je tijekom Drugog svjetskog rata preinačen za vojne potrebe. U povijesti je ostao zapamćen kao jedan od brodova na kojem je živote izgubilo više od 1000 osoba, uglavnom Australaca. Što se točno dogodilo, saznajete iz članka koji slijedi.

Od putničkog do vojnog broda

Od 1926. godine Montevideo Maru je prometovao na liniji između Japana i Južne Amerike. Početkom rata dobio je vojnu namjenu u sklopu koje je uglavnom korišten za transport. Japanci su zauzeli početkom 1942. grad Rabaul koji je bio glavni grad tada australske Papue Nove Gvineje. Nekoliko mjeseci kasnije točnije 22. lipnja 1942., Japanci koji su preuzeli upravu nad ovim područjem ukrcali su na brod Montevideo Maru zatvorenike, najvećim dijelom Australce. Brod je nakon toga krenuo prema svom odredištu južnokineskom otoku Hainanu.

Američko torpediranje

Osam dana kasnije uočila ga je američka podmornica USS Sturgeon u blizini sjeverne filipinske obale. Kako je brod imao veću brzinu podmornica ga nije mogla naciljati sve dok nije usporio iza ponoći 1. srpnja 1942. Na mjestu usporavanja brod je očekivao susret s dva razarača, koji su mu trebali biti pratnja. Posada Sturgeona nije znala ništa više osim da je riječ o japanskom ratnom brodu, pa je ispalila četiri torpeda. Samo 11 minuta kasnije brod je potonuo. U brodu je bilo više zarobljenika nego japanskih članova posade. Računa se da je na brodu bilo više od 850 australskih zarobljenih vojnika, kao i skupina od oko 35 norveških mornara i nešto više od 200 civila iz raznih zemalja. Na brodu je bilo i nešto manje od 100 članova posade i pratnje. Preživjelo je 20-ak Japanaca. Postoje i neki izvještaji prema kojima je preživjelo i nekoliko zarobljenika koji su navodno odvezeni u Kobe, ali su umrli do kraja rata.


Otkriće prepolovljene olupine

Dana 18. travnja 2023. otkrivena je olupina ovog broda u dubokim vodama Južnog kineskog mora. Ovo se potonuće smatra najsmrtonosnijom pomorskom tragedijom u povijesti Australije. Ekspedicija koja je nekoliko godina tragala za ovom olupinom bila je sastavljena dobrim dijelom od potomaka poginulih na ovom brodu. Ova je potraga imala potporu australskog Ministarstva obrane dok im je nizozemska tvrtka Fugro dala na raspolaganje brod i opremu za potragu. Ekipa je svojim istraživanjem suzila područje potrage za potonulim brodom, a zatim je uz pomoć višesnopnog sonara skenirala morsko dno. Ovaj sonar za razliku od sonara s jednom zrakom koristi kao što samo ime kaže više snopova zraka odnosno zvučnih valova – poput kakve lepeze, i tako stvara detaljniju kartu morskog dna. Uspoređujući slike sonara olupine s nacrtima broda zaključeno je da je riječ doista o olupini Montevideo Marua.

Ovo je istraživanje pokazalo da je torpedirani brod Montevideo Maru prepolovljen. Kažu da brod neće biti dalje uznemiravan jer se ovo mjesto tretira kao ratno groblje.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari