Na današnji dan

Preuranjeni odlazak Oscara Wildea kojega je ljubav prema muškarcu dovela na prosjački štap

Gotovo svi su čuli za roman “Slika Doriana Graya”, kao i dramu “Važno je zvati se Ernest” Oscara Wildea, no manje su poznati podaci iz spisateljeva privatnog života. Tako je Oscar Wilde bio homoseksualac, što ga je dovelo do problema sa zakonom. Njegov život obilježen je nevoljama koje su na kraju dovele do njegove propasti, a onda i prijevremene smrti, koja se dogodila na današnji dan 30. studenog 1900. godine.

Brak kao krinka

Oscar se unatoč homoseksualnim sklonostima oženio, vjerojatno 1884., s imućnom Constance Lloyd koja ga je obožavala, i rodila mu dva sina, a kojima je on bio idealan otac. Međutim, homoseksualne sklonosti nisu nestale u braku, i njegov se odnos sa ženom nakon rađanja djece pretvorio u čisto platonsku vezu. Mnogi postavljaju pitanje zašto se Oscar uopće oženio, pretpostavlja se da je želio ostaviti dojam oženjenog čovjeka kojem bi brak bio dobra krinka za dvostruki život. O njegovim homoseksualnim sklonostima najbolje svjedoče pisma koja je uputio svojoj velikoj ljubavi lordu Alfredu Douglasu. Naime, nakon što je Alfredov konzervativni otac markiz od Queensberryja saznao za intimno prijateljstvo svog sina s Oscarom optužio je književnika javno za homoseksualizam. Oscar ga je nakon toga odlučio tužiti za klevetu, što se nije pokazalo razboritim činom.

“Omča oko vrata”

Ovdje donosimo isječak iz jednog njegovog pisma, upućenog Alfredu Douglasu.


“Moj dječače,
Tvoj je sonet ljubak, i čudesne su tvoje usne poput ružinih latica, koje su stvorene ništa manje za ludost glazbe i pjesme, nego za ludost ljubljenja. Tvoja vitka, zlatna duša koja korača između strasti i poezije. Ja znam da si ti bio Hijacint, kojega je Apolon volio tako suludo, u grčkim danima.” (slobodan prijevod)

Oskar je prije nego što je upoznao Douglasa, svoje homoseksualne sklonosti nastojao držati u tajnosti. Odlučio se za sudski proces protiv Alfredova oca kako bi skinuo “ljagu sa svog imena”, iako su mu prijatelji savjetovali da napusti zemlju. Nažalost, suđenje mu nije išlo u prilog. Njegovi raniji odnosi s muškarcima iz nižih društvenih slojeva i muškim prostitutkama isplivali su na vidjelo, i poslužili Oscarovim licemjernim neprijateljima da mu stave doslovno “omču oko vrata”. Uistinu on nije nikada prestao voljeti lorda Alfreda Douglasa, iako to ovaj baš nije zaslužio. Bila je to pasivno-agresivna veza u kojoj se Alfred poigravao s Oscarom, dok je sam volio vrijeme provoditi u društvu mlađahnih dječaka i drugih muškaraca. Alfred je bio sklon drami pa je Oscaru često prijetio da će si nauditi i time ga je dovodio do ludila. Iscrpljivao je Oscara i financijski jer je trošio puno na na Alfredove hirove i skupe životne navike.

Plemićevo ime se ne smije blatiti

Nakon suđenja Oskar je osuđen na dvije godine teškog fizičkog rada dok je njegov ljubavnik bio izuzet iz cijele priče, kako se ne bi zablatilo plemićevo ime, dok se književnikova osuda temeljila na seksualnim vezama s ljudima koji su prema mišljenju plemstva pripadali polusvijetu. Unatoč svemu Oscar je nastavio pisati Alfredu nekada nježna, a nekada gorčinom ispunjena pisma:

“Moji najdraži dečko,
Ovo pišem da te uvjerim u svoju besmrtnu, vječnu ljubav prema tebi. Sutra će sve biti gotovo. Ako su zatvor i sramota moja sudbina, misli da će moja ljubav prema tebi i ova ideja, ovo božansko uvjerenje, da me voliš zauzvrat održati me u mojoj nesreći i da će me učiniti sposobnim, nadam se, podnijeti najstrpljivije moju tugu. Budući da je nada, a ne sigurnost, ponovnog susreta s tobom u nekom svijetlu cilj i poticaj mom sadašnjem životu, ah! Zbog toga moram nastaviti sa životom na ovom svijetu.”

Narušeno zdravlje i bankrot

U svom tom kaosu Oscara je napustila žena pa je čak promijenila djeci prezimena, kako bi raskinula svaku vezu s njihovim ocem. Oscar Wilde je dvije godine proveo u tamnici, najvećim dijelom u Reading Gaolu u Berkshireu. Tamo je bio smješten u ćeliju broj 3 u bloku C od 1895. do 1897. Zatvor ga je uništio u svakom pogledu ne samo fizički i psihički, već i financijski. Naime, iz zatvora je izašao ozbiljno narušena zdravlja, a negativan publicitet imao je za posljedicu da su se njegove knjige prestale tiskati, što ga je dovelo do bankrota. Osim toga Oscar je uvijek živio iznad svojih mogućnosti, kako bi svome ljubavniku mogao pružiti sve ono na što je ovaj, kao pripadnik visokog plemstva, naučio. Po izlasku iz zatvora otišao je u Francuskoj, a zatim je s Alfredom je u jednoj vili, proveo neko vrijeme, ali ne predugo jer je Oscaru ponestalo novca, a Alfred je isto tako bio ovisan o nasljeđu pa je veza pukla po šavovima.

Kako je ljubav pukla 

Navodno se njihova veza pretvorila u neku vrst veze starijeg i mlađeg muškarca, u kojoj je Oscar bio pokrovitelj tog odnosa dok mu mogućnosti za pokroviteljstvo nisu presahnule.  Kada se financijski kolaps počeo događati istovremeno s nestajanjem Oscarove popularnosti, nestalo je i tjelesne privlačnosti, a onda i drugih pragmatičnih veza, barem s Alfredove strane. Oscar je ostatak svog života proveo u Francuskoj, gdje u početku preživljavao od milostinje bivše supruge, ali je i sam tražio načine da preživi sa svojim književnim radom. Kada je odlučio krenuti dalje sa životom razbolio se od meningitisa i umro je u Parizu, gdje je i pokopan.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari