Iako nije bio specijalni agent iz Nemoguće misije oborio je zrakoplov uz pomoć pištolja

Ilustrativna fotografija s Tom Cruisom. Fotografije: Screenshot YouTube.

Scene u kojima specijalni agenti skaču s padobranima iz jednog na drugi avion, izbacuju pilote i preuzimaju njihova prometala, su uobičajene u zabavnim akcijskim visokobudžetnim  filmovima. No, jedna takva scena, koja kao da je napisana i snimljena za franšizu “Nemoguća misija”, zbila se tijekom Drugog svjetskog rata. Zanima li vas o čemu je točno riječ, pročitajte članak koji slijedi.

Amerikanac Owen John Bagget u svojoj dvadeset i drugoj godini prijavio se u zrakoplovstvo Sjedinjenih Država. Nakon što je prošao pilotsku obuku, pridružio se američkim zrakoplovnim snagama. Raspoređen je u 7. zrakoplovnu jedinicu SAD-a u Britansku Indiju. Njegova je jedinica bila  zadužena za nadzor opskrbne linije na potezu između Kine i Indije, kao i ometanje japanske opskrbe od Indije do Rangoona u Burmi.

Potez na kojem je Owenova jedinica letjela. Fotografija: Screenshot YouTube (Today I Found Out)

Nevjerojatan podvig

Tijekom jedne od misija Baggett je izveo nevjerojatno podvig koji danas djeluje kao da je snimljen u nekoj  nabrijanoj američkoj produkciji. Naime, 31. ožujka 1943. godine dok je njegov tim letio prema odredištu u Burmi gdje je trebao srušiti mali, ali važan željeznički most u Pyinamaniju, iznenada se pojavilo čak 13 okretnih bombardera carske japanske vojske Ki-43.

Owen je bio kopilot u teškom bombarderu B-24 kada mu je zrakoplov pogođen. Nakon iskakanja, mukama posade Baggettove jedinice nije došao kraj. Japanski avioni otvorili su mitraljesku paljbu na one koji su iskočili. Neki od padobranaca su tada ubijeni u zraku, a sam Owen kaže da je doslovno vidio kako su neki od njegovih kolega razneseni u komadiće.


Kada se praviš mrtav, a ne povjeruju ti

Owen je u mitraljeskoj paljbi pogođen u desnu ruku, i tada je izvukao pištolj i prislonio ga uz nogu, što mu je kasnije spasilo  život. Nakon toga se jedan od pilota japanskog zrakoplova okomio na njega, i to unatoč tome što se Baggett pretvarao da je mrtav. No Baggett je pomno pratio što se događa kako bi se mogao, ili prije pokušao, obraniti. Japanski pilot je ubrzo otvorio kabinsku nadstrešnicu, a Bagget je tada izvukao svoj skriveni poluautomatski pištolj M1911, koji je bio uobičajen dio naoružanja američkih vojnih snaga tijekom Prvog i Drugog svjetskoga rata.

Baggett je znao da mu ništa drugo ne preostaje osim pokušaja obrane te je ispalio prema  neprijatelju četiri hica.  Nakon toga je samo mogao promatrati kako zrakoplov odustaje od mete i strmoglavljuje se. Kasnije je saznao od pukovnika Herryja Meltona koji je baš poput njega oboren, da je, po svemu sudeći, uspio oboriti avion. Jedan je od njegovih metaka je morao pogoditi pilota, a Melton je saznao da je u srušenom zrakoplovu nađen pilot s prosviranom glavom. Nakon što je Baggett doskočio na Zemlju uhitili su ga japanski vojnici. Po ispitivanju dobio je mogućnost da izvrši samoubojstvo baš poput Japanca, no on je tu ponudu “ljubazno” odbio. Upravo ta ponuda bi mogla upućivati da su Japanci bili svjesni da je on taj koji je srušio njihov avion. Baggett je u zarobljeništvu u Singapuru ostao do pred kraj rata, a onda je oslobođen u akciji koju su izveli agenti OSS-a (Ureda za strateške službe). Baggett je tako stekao slavu, kao jedina osoba koja je ikad oborila zrakoplov iz pištolja.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari