Punč od jaja: Od lijeka do pića koje je dovelo do skandalozne pobune na West Pointu

Kadeti na West Pointu 1870. Fotografija: Wikimedia Commons.

Punč od jaja pio se još u srednjovjekovnoj Engleskoj, a bio je poznat pod imenom posset. Kako se smatralo da ima umirujući učinak često se u kasnom srednjovjekovlju pio poput današnjeg kakaa. No koristio se on i za liječenje raznih bolesti poput prehlade, loše probave, kao i kod smanjenog libida. Upravo zbog libida se redovito servirao mladencima u prvoj bračnoj noći. Može se reći da se istovremeno i pio i jeo.

Recepti za ovo piće su se uvelike razlikovali, a najčešća formula se sastojala od mlijeka ili masnog vrhnja, šećera, začina poput cimeta i muškatnog oraščića te većih količina jakog vina ili pak slatkog piva. Prvo bi se kuhalo mlijeko ili vrhnje zajedno sa začinima, a dok se se vrhnje kuhalo sa strane su se mutila jaja i u njih se potom dodavao vrući alkohol. Nakon toga bi se ove dvije smjese pomiješale i kuhale, najmanje 30 minuta na laganoj vatrici. Krema bi se nakon nekog vremena zgrušala u strukturu sličnu siru, zbog čega se mogla istovremeno piti i jesti žlicom.

Fotografija: War is Boring.

Šalice poput današnjih dječjih šalica

Koliko je ovo piće bilo popularno pokazuje i to što su za njega postojale i posebne posude izrađene od metala ili keramike, koje su nalikovale na svojevrsne čajnike s dvije ručke. Pilo se iz šalica koje su, isto tako imale dvije ručkice, a koje su nalikovale na moderne dječje šalice. Ovo se piće pilo toplo, a spomenuta šalica omogućavala je da se napitak konzumira kao tekućina i slastica. Naravno, nisu punč od jaja mogli konzumirati svi jer je to podrazumijevalo viši standard.

Fotografija: Art Fund

Omiljene varijante američkih predsjednika

Tijekom vremena receptura se mijenjala, a jednu od kasnijih varijanti punča od jaja obožavala su i dva američka predsjednika od kojih je jedan George Washington. George Washington se nakon ženidbe za bogatu udovicu Marthu Dandridge Custis preselio na imanje Ford Maison u Morristownu, smješteno između Philadelphije i New Yorka. U to vrijeme (druga polovica 18. stoljeća) bio je to mali gradić sa sudnicom, crkvom, grobljem, konobom, nekoliko trgovina i oko 50-ak kuća. Upravo je ovdje Washington običavao služiti punč od jaja u božićno vrijeme. Njegov punč od jaja je sadržavao razne vrste alkohola, te se pio u hladnoj inačici. Do danas je sačuvan recept onako kako ga je spravljao prvi američki predsjednik, a ovdje ga donosimo u varijanti prilagođenoj eurpskom mjernom sustavu.

Sastojci:
12 jaja,
1 litra vrhnja,
1 litra mlijeka,
10 žlica šećera,
1 šalica viskija,
1/2 šalice šerija,
1/2 šalice tamnog ruma.
Za ukras:
-malo muškatnog oraščića i cimeta.


Priprema:
Prvo pomiješajte alkoholne sastojke. Odvojite žumanjke od bjelanjaka. Žumanjcima dodajte šećer dobro ih izmiješajte, dodajte, i dalje muteći, u njih alkohol, kao mlijeko i vrhnje. Nakon toga istucite bjelanjke u čvrsti snijeg i umiješajte ga u pripremljenu smjesu. Tako pripremljeno piće ostavite na hladnom nekoliko dana (kažu najmanje pet dana), a potom što češće ga kušajte. Srećom danas imamo hladnjake…

Punč od jaja osvojio je i američkog predsjednika Dwighta Eisenhowera koji je razvio svoju varijantu ovog pića. On je za njegovu pripremu koristio isključivo viski. Kako je bio često pod stresom volio je kuhati, istina više je bio ljubitelj slanih nego slatkih jela, no za blagdane je, kažu, spravljao ovaj ukusni punč od jaja. Oni koji su pili tzv. Ikeovu varijantu zaključili su da vas ništa ne može napiti brže od njegovog punča. Konačan rezultat nalikovao je na otopljeni sladoled s malo viskija, kojega kako se čini i nije bilo tako malo.

Punč upetljan u skandaloznu pobunu

Punč je poznat i po tome što je bio “odgovoran” za nerede na vojnoj akademiji West Point 1826. Kadeti su uobičavali za Božić uživati u punču, no te je godine stigao na West Point novi nadzornik Sylvanus Thayer koji je strogo zabranio konzumaciju bilo kakvog alkohola. Njegove se odredbe nisu zaustavile na alkoholu već su se dohvatile i kockanja i pušenja. Kako bi kadeti proslavili Božić u duhu ranije tradicije, dakle uz alkoholni punč, uoči Badnjaka su prokrijumčarene velike količine viskija na akademiju. Ponapijala se nakon toga čak jedna trećina kadeta. Nakon što je pijanstvo otkriveno došlo je do pobune koja je bila posljedica uvođenja čvrste stege. Sve se to odigravalo 24. i 25. prosinca 1826. godine. Pijanka je kulminirala tučnjavom i razbijenim prozorima. Sve je to rezultiralo vojnim sudom na kojem je završilo 20 kadeta. Među sudionicima pobune bio je i budući predsjednik Konfederacije Jefferson Davis, ali on nije završio na vojnom sudu. Danas polaznici akademije mogu piti alkohol za blagdane, ali su njegove količine ograničene.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari