Na današnji dan

Novim padobranskim skokom obilježio 75 godina od iskrcavanja u Normandiji – 2019.

Fotografija: Screenshot Youtube ( American Veterans Center).

Da li biste se odvažili na padobranski skok u postarijoj dobi? Neki od nas ne bi ni u mladosti. Danas donosimo priču o čovjeku koji je obilježio 75 godina od iskrcavanja u Normandiji novim skokom. Ovaj je vitalni starac u tom trenutku imao 97 godina. Povijest se sastoji i od globalne i pojedinačne povijesti, a u ovoj priči se susreću obje.

Prožetost adrenalinom

Normandija je sjeverna francuska pokrajina smještena na obali La Mancha. Ona je dobila veliku važnost krajem Drugog svjetskog rata, kada su se na njezinu obalu iskrcale postrojbe Saveznika, 6. lipnja 1944. godine. Thomas ‘Tom’ Rice je bio jedan od sudionika padobranske jedinice, koja je dobila zadatak da kao prethodnica kopnenih snaga zauzme položaje u pozadini neprijateljskih redova. U to vrijeme Tom Rice je bio je dvadesetdvogodišnji mladić i jedan od 18 000 padobranaca koji su trebali spriječiti da njemačke snage dobiju pojačanje. Rice se u svojim sjećanjima prisjetio da uoči skoka on i  njegovi suborci nisu osjećali strah već su bili prožeti nestrpljenjem i adrenalinom, koji ih je poticao da što prije krenu u akciju.

Njegovo iskustvo u “Paklenom kutku”

Problemi su počeli prilikom samog dolaska na neprijateljski teritorij jer je odmah došlo do pucnjava iz njemačkog protuzračnog topništva. Unatoč tome on je zajedno s većinom suboraca uspio bez većih porblema iskočiti iz zrakoplova. Nakon uspješnog doskoka sjećao se pomalo dezorijentiranog hodanja po močvarnom terenu i kretanja prema jugoistoku. Podatke o smjeru daljnjem smjeru kretanja  dobili su na jednoj usamljenoj francuskoj farmi.  Kada su stigli do područja La Basse-Addeville i Carentan Canala našli su se na meti snajperista. Nakon niza problema stacionirali su se na točki koju su nazvali “Pakleni kutak” gdje su iskopali “skloništa” kako bi se zaštitili od neprijateljske vatre. Tijekom 6. lipnja 1944. bili su neprestano na meti jake topničke i minobacačke vatre. Na tom je području sve skupa bilo raspoređeno oko 280 padobranaca. Ova je operacija u potpunosti uspjela jer su padobranske snage spriječile dolazak novih njemačkih jedinica te su do kraja lipnja Saveznici uspješno si prokrčili put u unutrašnjost francuskog teritorija.


Poslije Normandije

Tom je nakon ovoga sudjelovao i u drugim borbama u nekoliko europskih država (Nizozemska, Njemačka). Nakon završetka rata se vratio u Kaliforniju gdje je završio studij, zaposlio se, oženio i dobio petero djece. Godine 2004. objavio je svoje memoare u kojima je opisao svoje sudjelovanja u Drugom svjetskom ratu. Dana 6. lipnja 2019. u tandemu je skočio s padobranom i obilježio 75 godina Dana D.

Ovakve pojedinačne priče popunjavaju praznine u povijesnim udžbenicima u kojima se piše o “velikoj povijesti”, a malo o onoj koju čine ovakve pojedinačne priče poput Tomove.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari