Nova teorija turskih arheologa: Ostaci sv. Nikole nikada nisu napustili Tursku

Oštećeni sarkofag iz bizantske crkve. Fotografija: Earthly Mission.

Gotova da nema djeteta u našoj kulturi, a koje nije čulo za svetog Nikolu. Ovaj je svetac sinonim za darivanje u tradiciji zapadnog svijeta. U Hrvatskoj se ustalio običaj da dan uoči Svetog Nikole djeca čiste svoju obuću kako bi ona zablistala za dan 6. prosinca. Prema pučkom vjerovanju tko bolje očiste čizmice to će na poklon dobiti bolji dar. Zato su djeca nekada obuću čistila do iznemoglosti, no šalu na stranu prošla su ta vremena. Nove instant generacije ih ni ne čiste jer znaju da će dar dobiti neovisno o samom čišćenju, naravno ako imaju sreće ili im je pak potpuno jasno da neće.

Bizantska crkva “izrasla” na ranokršćanskoj

Poznato je da je sveti Nikola pokopan u ranokršćanskoj crkvi u jugozapadnoj regiji turske Antalyje u 4. stoljeću. Ova je crkva kasnije potopljena zbog rasta razine mora. Na njenom mjestu je nekoliko stoljeća kasnije podignuta druga crkva. Ostatke ove stare ranokršćanske crkve pronašli su arheolozi istražujući kasniju bizantsku građevinu u današnjem gradu Demri, odnosno nekadašnjoj drevnoj Miri.

Prebacivanje ostataka u Bari

Krajem 80-ih godina prošlog stoljeća u bizantskoj crkvi otkriven je oštećeni sarkofag za koji se smatralo da je bio posljednje počivalište svetog Nikole. Prema povijesnim spisima ostatke iz ovog sarkofaga prebacili su u Bari talijanski trgovci 1087. godine. Na ovaj čin  su se odlučili navodno nakon što su Turci Seldžuci pokorili ovdašnje grčke kršćane jer osvajači nisu marili za tamošnje relikvije. Turski arheolozi osporavaju sada da su u Bariju završili ostaci sv. Nikole i sugeriraju da je riječ o tijelu nekog anonimnog crkvenog lica dok je njegovo tijelo još ispod podova stare crkve.


Nikola povezan s darovanjem

Nikolin životopis ispunjen je brojnim legendama u kojima je pomogao djecu, ali i svima kojima je pomoć bila potrebna. Kako je naslijedio bogatstvo dijelio ga je sa svima u nevolji. Uprava je ta Nikolina karakteristika dovela do njegova povezivanja s darivanjem, kako s onim za blagdan sv. Nikole, tako i s tradicijom darivanja vezanom uz blagdan Božića.

Podovi po kojima je hodao biskup Nikola

Još su 2017. turski arheolozi zahvaljujući primjeni novih tehnologija otkrili neistraženu komoru ispod mozaičkog poda stare crkve, a koja se smjestila prema rekonstrukciji na posebnom mjestu gdje su se nalazile tri apside pod kupolom, a u blizini značajne freske. Sada turski arheolozi spekuliraju da je upravo ovdje pokopan sv. Nikola. Ono što je doista vrijedno je činjenica da su sada po prvi puta iskopani podovi po kojima je doista jednom hodao biskup Nikola, no hipoteza o njegovoj grobnici koja se nalazila baš na tom mjestu još je daleko od konkretnije potvrde. U svakom slučaju ova vijest privući će još više hodočasnika u ovaj kraj te će donijeti korist tamošnjoj  zajednici, a u međuvremenu vidjet ćemo što će iduća arheološka kampanja otkriti ispod podova stare crkve.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari