Kralj koji je vjerovao da je kava otrov u tolikoj mjeri da je eksperimentalno smrtnu kaznu zamijenio onom ispijanja kofeina

Scena iz filma o Gustavu III. Fotografija: Screenshot YouTube (Jelger Bakker).

Iako je većina novih namirnica, koje su u ranomoderno doba pristigle u Europu, gotovo odmah proglašena ljekovitima, u Švedskoj je situacija bila drugačija – barem po pitanju kave i čaja. Kava je pristigla u Švedsku u drugoj polovici 17. stoljeća, ali nije bila osobito popularna sve do prijelaza u 18. stoljeće. Tada je započelo njezino intenzivnije ispijanje od strane bogatih. To što je kavu prvo pila bogata klijentela nije čudno jer su novi proizvodi bili skupi, i rijetki su ih mogli nabavljati.

Švedski kralj Gustav III. je bio uvjeren da je kofein u čaju i kavi otrovan, pa je to svima, navodno, želio dokazati. Nakon što visoki porezi na kavu nisu polučili uspjeh, Gustav III. je odlučio provesti eksperiment ne bi li javnost uvjerio da je u pravu. U pozadini ovog otpora prema kavi bila je težnja da se zaštite i domaći proizvodi poput piva. No tu je bio prisutan i otpor prema muslimanima jer se kava primarno povezivala s njima.

Bilo kuda kava svuda pa i u Simpsonima. Fotografija: Screenshot YouTube.

Kako dokazati da je u pravu?

Kako bi dokazao da je u pravu Gustav je odlučio preinačiti smrtnu presudu izglasanu jednojajčanim blizancima u doživotnu zatvorsku kaznu Oni su tako morali do kraja života piti tri šalice kave odnosno tri šalice čaja dnevno. Njihovo su stanje pratili liječnici i u slučaju smrti o tome su trebali izvjesiti kralja. No pokazalo se da kralj nije bio u pravu. Jedan od blizanaca, onaj koji je pio čaj, umro je u 83-oj godini, kada je kralj već bio poduže mrtav dok je kavopija umrla nešto kasnije, no nije poznato točno kada. Ako uzmemo u obzir da je u ono vrijeme prosječna životna doba bila negdje oko 40-ak godina, onda je rezultat ovih istraživanja bio krajnje poražavajuć s kraljeva stajališta.

Nakon Gustavove smrti uvedena je nova zabrana kave, no konačno je vlast digla ruke od svega toga i dozvolila svojim podanicima da u njoj neumjereno uživaju. Zbilo se to u 20-im godinama 19. stoljeća. Švedska je tada postala jedna od zemalja s najvećom potrošnjom kave po glavi stanovnika. Danas Švedska ulazi u 10 posto najvećih potrošača kave na svijetu.

Piše: Sonja Kirchhoffer


Komentari