Najsramotnija prodaja tinejdžerice u novijoj prošlosti: Obitelj zaradila 500 krava, tri auta, 10 000 dolara i još puno toga

Nesretna tinejdžerica na dan svog vjenčanja. Fotografija: PM News Nigeria.

No iako nas gotovo više ništa ne može iznenaditi, uvijek se ponovno iznenadimo. Teško je vjerovati da su tržnice robova i danas aktualne i da djeluju preko društvenih mreža, ali tome je doista tako. Slučaj ovakve sramotne prodaje, a o kojem ćemo danas pisati, odrađen je preko najpoznatije društvene mreže sadašnjice Facebooka.

Prisilna udaja djevojčica

Prisilna udaja djevojčica nije neka novina, a karakterizira najnerazvijenije dijelove svijeta, pa je tako vrlo učestala u nekim područjima Afrike. Među zemljama gdje cvjeta ovakva trgovina je i nerazvijeni Sudan. Godine 2018. na Facebooku je objavljen oglas u kojem se nudila tinejdžerica stara 17 godina najboljem ponuđaču odnosno ženiku. Facebook je objavu kasnije uklonio, ali to se uklanjanje poklopilo s trenutkom kada je već djevojčica prisilno ušla u brak sa sredovječnim muškarcem, kao njegova deveta žena.

Barbarsko korištenje tehnologije

U procesu ovog nevjerojatnog nadmetanja sudjelovalo je čak pet muškarca, a među njima je bio i jedan visoki dužnosnik sudanske vlade, konkretno David Mayom Riak zamjenik guvernera istočne sudanske države Lakes. Ovu su aukciju osudili odvjetnici za ljudska prava, kao i organizacije koje se bore protiv trgovine ljudima. Otac tinejdžerice koja se zove Nyalong Deng Jalang je za nju dobio tri automobila, 500 krava, 10 000 dolara, mobitele, bicikle i čamac. Poslovni čovjek Kok Alat je pomeo konkurenciju svojom ponudom. Uobičajena cijena mladenke je 20 do 40 krava pa je vidljivo da je ovo bila izvanserijska prodaja jedne tinejdžerice, u kojoj je, kako je to lijepo rekao George Otim, direktor neprofitne organizacije “Plan International South Sudan”, barbarski iskorištena tehnologija. Očito je da društvene mreže postaju i mjesto trgovine suvremenim robljem.


Tužna mladenka

Facebook je kasnije objavio da je došlo do uklanjanja objave i da je trajno onemogućen korisnički račun s kojeg je ovaj oglas objavljen. Osim toga mreža se pravdala stalnim poboljšanjem korisničke usluge, kao i kontinuiranim zapošljavanjima kako bi pružila veću sigurnost na mreži. No očito je da im ne ide baš najbolje. Slika s vjenčanja otkriva da mladenka nije bila sretna sa svojim izabranikom, ali tko je još nju pitao za mišljenje. Sami političari u Africi brane ovu barbarsku tradiciju uz obrazloženje da se teško iskorjenjuje, kao i da na nju ne treba gledati europskim očima. No, kupoprodaja svuda ima isto značenje zbila se ona na  Grenlandu ili Africi, stvar je samo što nekome nastavak ovakve rabote odgovara.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari