Monstruozni eksperiment: Stvaranje hibrida čovjeka i majmuna

Fotografija: Yahoo Noticias

Kada je “Disneyland” otvorio vrata posjetiteljima? Gdje je izvršen najveći nuklearni test svih vremena? Koji se znanstvenik upustio u bizaran eksperiment stvaranja hibrida čovjeka i majmuna? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Žena koja je rodila najviše djece u povijesti je, prema zapisima manastira u Moskvi, supruga ruskog seljaka Feodora Vasiljeva. Na svijet je, u razdoblju od 1725. do 1765. godine, navodno donijela – 69 beba! Je li to uopće fizički moguće? Stručnjaci za plodnost kažu da jest (Ruskinja, čije ime nije poznato, preka dokumentaciji je imala dvadeset sedam trudnoća, tijekom kojih je rodila šesnaest pari blizanaca, sedam “setova” trojki i četiri “seta” četvorki) ali da, zbog ženskoga reproduktivnog vijeka, nije vjerojatno.

2. “Disneyland”, čuveni zabavni park u kalifornijskom gradu Anaheimu, vrata je otvorio davne 1955. godine. Njegov tvorac, redatelj, animator i producent Walt Disney (1901. – 1966.), isprva ga je zamislio kao turističku atrakciju u blizini svoga filmskog studija u Burbanku, no ubrzo je shvatio da je njegov potencijal znatno veći. Zanimljivo je da je prvu kartu prodao Royu O. Disneyu, svome rođenom bratu!

3. Iza naziva “Operacija Dominic” krije se američki vojni eksperiment iz razdoblja hladnog rata. Godine 1962. SAD su na Pacifiku izvršile trideset jednu probnu nuklearnu eksploziju, s ukupnim učinkom od 38.1 Mt. Projekt je realiziran u periodu snažnih tenzija između Sjedinjenih Država i Sovjetskog Saveza (invazija u Zaljevu svinja dogodila se nedugo prije toga). Bio je to najveći američki program testiranja nuklearnog oružja u povijesti.

4. Eugene de Salignac (1861. – 1943.), američki fotograf iz obitelji prognana francuskog plemstva, godinama je radio u njujorškom Odjelu za mostove, građevine i biljke. Za to vrijeme, objektivom je dokumentirao rast gradske infrastrukture, primjerice, građenje Manhattan Bridgea i Queensboro Bridgea. Tijekom karijere, izradio je preko dvadeset tisuća fotografija.


5.  Godine 1745., u jeku Rata za austrijsku baštinu, francuski kralj Luj XV. (1710. – 1774.) organizirao je uistinu ekscentričan bal na svome dvorcu – svi uzvanici, uključujući njega samog, bili su maskirani u stabla, grmlje i gigantske cvjetove. Ovaj vladar zapamćen je po razuzdanom i rasipnom ponašanju: osim što je na dvor doveo brojne ljubavnice, financijski je zadužio Francusku.

6. Dvadesetih godina dvadesetog stoljeća, sovjetski biolog Ilija Ivanovič Ivanov (na slici!) pokušao je stvoriti hibrid čovjeka i majmuna, pomoću umjetne oplodnje tri ženke čimpanze ljudskim sjemenom. Monstruozni eksperiment je, srećom, bio neuspješan.

7. Ime Franje Josipa I. (1830. – 1916.) gotovo da je sinonim za Austro-Ugarsku Monarhiju. Njegova vladavina potrajala je gotovo šezdeset osam godina, što je čini najduljom u povijesti Hrvatske te jednom od najduljih u povijesti čovječanstva. Carev život bio je prožet osobnim tragedijama, poput smaknuća njegova brata Maksimilijana, cara Meksika, u Queretaru 1867; samoubojstva njegova sina i prijestolonasljednika Rudolfa u Mayerlingu 1889; ubojstva njegove supruge carice Elizabete u Ženevi 1898. te kobnog atentata na njegova nećaka nadvojvodu Franju Ferdinanda u Sarajevu.

Piše: Lucija Kapural

Komentari