Ljudi koji mijenjaju svijet: Printanje škola!

Fotografija: Studio-Mortazavi

U razvijenom svijetu sva djeca pohađaju škole, no krenemo li dalje od tog svijeta ulazimo u područje sivila u kojem stvari stoje bitno drugačije i velik broj dječje populacije nema priliku ni za najbazičnije obrazovanje. Dvadeset dvogodišnja Maggie Grout je sa samo petnaest godina znala točno što želi te je osnovala neprofitnu udrugu Thinking Huts s ciljem pružanja obrazovanja neprivilegiranoj djeci. Kako je jedan od razloga zbog kojih djeca ne pohađaju škole to što jednostavno nema dovoljno škola ili su one od djece jako udaljene, Maggie je odlučila iskoristiti dosege suvremene tehnologije i započeti s printanjem škola. Zanima li vas kako je izgledalo printanje njezine prve škole zavirite u naš današnji članak.

Maggie Grout. Fotografija: Screenshot YouTube (The 22 year old 3D printing schools Arxsumu news24)

Profesionalan pristup

Maggie je upravo završila printanje svoje prve škole na Madagaskaru, u gradu Fianarantsoa. Ta prva škola je sagrađena u sklopu sveučilišnog kampusu kao pilot projekt, a služit će za obrazovanje učenika osnovnih i srednjih škola. Ova je škola isprintana od betona i lokalnog građevinskog materijala, pri čemu se vodilo računa da se u gradnji koriste reciklirani materijali, kako bi se smanjila emisija ugljičnog dioksida. Dizajn i printanje je odradio je Studio Mortazavi. Prije izrade projekta dizajneri iz ovog studija su proučili tradicionalnu arhitekturu Madagaskara, te istražili najpraktičniji oblik gradnje obrazovnog objekta, vodeći računa da bude u korelaciji s mogućnostima printanja. Odlučeno je da se škola sagradi kao modularna građevina, a njezin je dizajn pomno prilagođen tradiciji zemlje u kojoj se škola gradi.

Škola za samo 20 učenika

Ova je prizemna škola predviđena za samo 20 učenika. Do sada je sagrađen njezin prvi prostor,  no tijekom vremena će se ovom bazičnom prostoru dodavati novi moduli i tako će škola neprestano rasti i mijenjati se u skladu s rastućim potrebama.  Škola ima solarne panele, sustav za prikupljanje vode,  energetski učinkovitu rasvjetu i kompostirane toalate, što je čini samodostatnom i smanjuje troškove njezina održavanja. Na Madagaskaru nema potrebe za grijanjem jer su prosječne temperature rijetko ispod one sobne, ali je zato bilo potrebno školi osigurati ventilatore za hlađenje. Škola je koštala 300 000 dolara, no kažu da će idući modul koštati manje. Modularna gradnja je gradnja budućnosti, a printanje omogućava brzu izgradnju, no je li ona svojom trenutačnom cijenom dostupna sirotinjskim dijelovima svijeta druga je stvar.


Učionica. Fotografija:Studio-Mortazavi

Maggie podrijetlom Kineskinja, koju su usvojili Amerikanci

Maggie Gorut je studentica Sveučilišta Colorado Boulder, a motivaciju za svoj angažman našla je u tome što je i sama rođena u siromašnoj Kini, ali su je u dobi od osamnaest mjeseci usvojili američki roditelji. Njezina svjesnost da joj je život mogao izgledati sasvim drugačije od onoga kojega danas živi, nagnala ju je da i drugima pruži šansu za bolji i kvalitetniji život. Za izgradnju škole bila su potrebna samo tri tjedna. Postupak printanja je trajao 18 sati, ali je sušenje trajalo znatno duže. Iduće godine planira podići novu printanu školu u drugom dijelu Madagaskara. Mlada Maggie smatra da je ovaj pothvat njezina životna misija, i da upravo edukacija može pomoći u kreiranju boljeg svijeta od onoga u kojem danas živimo.

Kaže da ju na rad inspirira govor Emme Watson u Ujedinjenim narodima iz 2014. godine i njezina rečenica: Ako ne ja, tko? Ako ne sada, kada?

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari