Lijepi, dugovrati i debeli: Neobični dinosauri koji su otkriveni posljednjih godina

Ilustracija: Sci.News

Mezozoik, era geološke prošlosti Zemlje koj je potrajala duže od 180 milijuna godina, često se naziva “razdobljem gmazova”. Dominantnu vrstu gmazova, dinosaure, koncem tog razdoblja – prije otprilike šezdeset šest milijuna godina – s lica Zemlje je izbrisao udar golemog asteroida. Prvi fosilni ostaci “strašnih guštera”, što im ime u prijevodu s grčkog znači, otkopani su 1850. godine. Od tada do danas, otkrivene su brojne vrste dinosaura, a za vas smo odabrali tri uistinu osebujne!

Graciozni ljepotan

Jugoistočno od Melbournea, na 125 milijuna godina starim kamenim platformama, paleontolozi su 2019. pronašli fosilne ostatke ranije nepoznate vrste dinosaura. Galleonosaurus dorisae, kako su ga nazvali, pripadao je velikoj skupini izumrlih bljojeda poznatoj kao Ornithischian, odnosno “ptičji dinosauri”. Imali su kukove slične onima u suvremenih ptica, hodali su na dvije noge te bili iznimno brzi i okretni, a živjeli su oko rubova jezera i velikih rijeka. Zub i pet čeljusnih kostiju ove vrste analizirani su pomoću 3D tehnike mikro CT skeniranja, koja je pokazala da je Galleonosaurus dorisae imao puno slabiju čeljust od robusnog srodnika, Qantassaurus intrepidusa, kao i nježnije crte “lica”. Jedan od paleontologa koji su sudjelovali u iskopavanju u šali je napomenuo kako su pripadnici ove vrste bili graciozni ljepotani koji su se za teritorij borili sa znatno nezgrapnijim i ružnijim “susjedima”.

Kineski “zmajosaur”

U jugozapadnoj Kini, u pokrajini Qijiang, prije nekoliko godina je otkrivena uistinu fascinantna vrsta dinosaura (na slici!). Petnaest metara dugačak gmaz, koji je živio prije više od 160 milijuna godina, podsjećao je na zmajeve iz pučkih legendi: vrat mu je bio toliko dugačak da je zauzimao više od polovice tijela, a uz to prekriven nekom vrstom rožnate krijeste. Primijetivši sličnost s mitološkim čudovištem, lokalni seljaci nadjenuli su mu ime Qijianglong, odnosno “zmaj od Qijianga”. Analiza fosilnih ostataka, na koje su građevinski radnici slučajno nabasali, pokazala je da neobična životinja pripada skupini dinosaura latinskog naziva Mamenchisaurus. Njeni pripadnici pronađeni su samo u Aziji te su, osim po dugačkim i tankim vratovima, poznati po malenoj glavi. Unatoč impresivnoj duljini, vrat Qijianglonga bio je lagan, budući da su njegovi kralješci ispunjeni zrakom. Zbog specifičnog načina na koji su pršljenovi povezani, bio je iznimno fleksibilan kad je životinja podizala ili spuštala glavu, dok je pokretanje glave ulijevo i udesno bilo prilično ograničeno.


Hodajući “tenk”

U kanadskoj provinciji Alberti pronađen je pak fosil dinosaura zastrašujućeg izgleda. “Imamo dinosaura teškog 1.300 kilograma i dugačkog šest metara koji je, da se slikovito izrazim, bio građen poput tenka jer mu se na leđima nalazio debeli oklop iz kojeg je raslo mnoštvo nevjerojatno oštrih bodlji. Uz taj oklop, za zaštitu je razvio neku vrstu kamuflaže. Što iz toga možemo zaključiti? Ovaj mališan je izgledao monstruozno, a možete tek zamisliti kako su onda izgledali predatori od kojih se trebao štititi”, prije četiri godine je ispričao Donald Henderson, kustos kanadskog muzeja Royal Tyrrell, predstavljajući životinju javnosti. Nakon što je dovršio govor, s goleme staklene vitrine koja se nalazila iza njega skinuta je tkanina koja ju je do tada prekrivala, a u njoj je stajao najbolje očuvani fosil dinosaura ikad pronađen. U čast restauratora Marka Mitchella, koji je proveo nebrojene sate radeći na tome da jedinstveni fosil ugleda svjetlo dana, vrsta je nazvana Borealopelta markmitchelli. Unatoč prijetećem izgledu, radilo se o mirnom biljožderu, a živio je prije 110 milijuna godina.

Piše: Lucija Kapural

Komentari