Kult ličnosti: Zašto “Veliki vođa” nije dopuštao da ga fotografiraju s desne strane?

Fotografija: Wikimedia Commons

Zašto je Kim Il Sung inzistirao na tome da ga fotografiraju isključivo s lijeve strane? Kakav je podvig izveo pekar Sylvain Dornon? Tko je stvorio kazačok? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Godine 1970., prilikom susreta u Pekingu, sjevernokorejski državnik Kim Il Sung (1912. – 1994.) snimljen je u prisnom razgovoru s kineskim kolegom Maom Zedongom (na slici!). To je jedna od rijetkih fotografija na kojoj se vidi benigni tumor, izraslina veličine loptice za bejzbol, na desnoj strani Sungova vrata. Kako bi skrio bolest i očuvao kult svoje ličnosti, “Veliki vođa” je, naime, dopuštao da ga fotografiraju isključivo s lijeve strane.

2. Dana 21. ožujka 1891. godine, Francuz Sylvain Dornon (1858. – 1900.) započeo je ono o čemu će s ponosom pričati kao o “podvigu svoga života”. Toga sunčanog jutra, markantni pekar zaputio se u “šetnjicu” od Pariza do Moskve – na štulama dugačkim 128 centimetara! Trebalo mu je samo pedeset i osam dana da stigne do cilja, a ova avantura učinila ga je zvijezdom.

3. William Harvey Carney (1840. – 1908.) upisao se u povijest kao prvi Afroamerikanac nagrađen Medaljom časti, najvišim vojnim odličjem Vlade Sjedinjenih Američkih Država. Zaslužio ga je zbog podviga u Američkom građanskom ratu, preciznije, u bitki kod Fort Wagnera 18. srpnja 1863. godine. Premda teško ozlijeđen, hrabri vojnik, koji je rođen kao rob, nosio je zastavu svoje pukovnije visoko podignutu, ne dopustivši da ova ijednom dotakne tlo.

4. Kazačok, akrobatski ples koji se danas smatra ruskim nacionalnim plesom, nastao je među ukrajinskim Kozacima (o tome svjedoči i sam naziv, deminutiv od ruske riječi “kazak”, što znači “kozak”). Najčešće se pleše u paru, uz pratnju balalajki – počinje u umjerenome tempu, a zatim se pokreti, praćeni karakterističnim čučnjevima i poskocima, ubrzavaju.


5. Emma Goldman (1869. -1940.), američka politička aktivistica rodom iz carske Rusije, bila je jedna od prvih predstavnica anarhističkog pokreta te jedna od prvih žena koje su se zalagale za kontracepciju. Kao većina tadašnjih feministkinja, pobačaje je smatrala tragičnom posljedicom loših ekonomskih uvjeta, te je navodila kontracepciju kao bolju alternativu. Zbog tih stavova je, usred predavanja u New Yorku, uhićena, a u zatvoru je provela petnaest dana. Zbog protivljenja ulasku SAD-a u Prvi svjetski rat, godinu dana kasnije je protjerana u Rusiju.

6. Goujian, kineski vladar iz petog stoljeća prije Krista, na bojišnici se koristio vrlo osebujnom taktikom, lukavom koliko i okrutnom. Na čelo svoje vojske postavio je kriminalce osuđene na smrt. Ovi bi se zatrčali prema neprijateljskoj vojsci a potom si, tik pred njom, prerezali vratove. Dok je neprijatelj u šoku promatrao krvavi prizor – nerijetko bi na sebe ruku diglo nekoliko redova vojnika – ostatak Goujianovih trupa prikrao bi im se s leđa te ih mučki napao.

7. Dana 23. siječnja 1902. godine, 210 japanskih vojnika našlo se u snježnoj mećavi na planinama Hakkōda, aktivnu vulkanskom kompleksu u prefekturi Aomori. Prilikom uspona, poginulo je njih 109, što ovaj događaj čini najsmrtonosnijom planinarskom nesrećom u povijesti.

Piše: Lucija Kapural

Komentari