Kuća mamuta: Fascinantan građevinski pothvat iz prapovijesti

Ilustracija: Pixabay

Na svjetski poznatom arheološkom lokalitetu Kostenki, smještenom petstotinjak kilometara južno od Moskve, otkopana je tajanstvena kružna struktura. Pokazalo se da je riječ o ostacima impresivne građevine od mamutovih kostiju, koju su prije 25.000 godina, za vrijeme ledenog doba, podigli lokalni lovci-skupljači.

Ovo nije prva “kuća mamuta” pronađena u okolici – šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog stoljeća, ovdje ih je otkriveno na desetke – ali je najstarija i najveća. Svrha ovog zdanja, za koje su korištene kosti čak šezdeset vunastih mamuta, za sada nije poznata.

Znanstvenici su isprva spekulirali da su ga paleolitički ljudi izgradili kao utočište od surove klime: u ledeno doba, zimske temperature su se spuštale na dvadeset Celzijevih stupnjeva ispod ništice! Stručnjake je, međutim, zbunio opseg građevinskog podviga. “Kosti mamuta iznimno su teške, a izgradnja kružne strukture – i to ovakvih dimenzija – morala je predstavljati golemo ulaganje truda i energije”, ispričao je arheolog Alexander Pryor, voditelj iskopavanja. “To je čudno, znamo li da populacija lovaca i skupljača nikada nije provodila mnogo vremena na jednome mjestu”.

Istaknuo je još jednu neobičnost vezanu za “kuću mamuta” – nije imala očiglednog ulaza. Nadalje, izuzev dokaza o paljenju drva unutar kružne strukture, nikakve naznake dugotrajnog stanovanja ondje nisu pronađene.

Sve to je Pryora nagnalo na preispitivanje početne teze svojih kolega, te iznošenje nove – ugledni znanstvenik vjeruje kako se tajanstvena građevina u prvom redu koristila u ritualne svrhe, mada ne isključuje mogućnost da je ujedno imala praktičnu svrhu, primjerice, kao prostor za skladištenje hrane.


Piše: Lucija Kapural

Komentari