Kraj jednog od najvećih zločinaca u povijesti

Auschwitz i H. Himmler. Fotografije: Pixabay i Screenshot YouTube (Mark Felton Productions).

Ime Heinricha Himmlera jedno je od onih uz koje se veže najveći broj zločina u poznatoj povijesti. Ostao je poznat kao onaj koji je odgovoran za provedbu Hitlerovog konačnog rješenja.

Njegovo riješenje rezultiralo je ubojstvom 6 milijuna Židova, kao i 200 000 do 500 000 Roma, ali i likvidacijama drugih skupina osoba poput onih s invaliditetom, kao i svih koji nisu bili podobni za nacističku vlast. Zanima li vas njegov kraj, zavirite u članak koji slijedi.

Hitler proglasio Himmlera izdajnikom

Godine 1945. razočarani Himmler se želio se predati zapadnim saveznicima zbog čega je kontaktirao Eisenhowera preko predsjednika švedskog Crvenog križa Folkea Bernadottea. On je pod svaku cijenu želio izbjeći suđenje za ratne zločine. Eisenhower pak nije želio imati nikakve veze s njim zbog čega je taj plan propao.

Himmlerova ideja je bila da Njemačka sklopi mir sa Zapadom, a potom nastavi rat s Rusijom. Hitler je, naravno, za to doznao i proglasio Himmlera izdajnikom i izbacio ga iz Nacističke stranke i maknuo ga sa svih funkcija.

Prerušeni Himmler

Nakon svega toga Himmler se prerušio ne bi li napustio Njemačku. Obrijao si je brkove, stavio povez preko oka te odjenuo uniformu tajne terenske policije i pribavio si lažne dokumente na ime Heinrich Hitzinger. Vjerojatno se pitate zašto je Himmler odjenuo uniformu terenske policije, a ne civilnu odjeću. Nadao se da će s obzirom na nisku rangiranost kadra u koji se maskirao lakše proći neopaženo kroz kontrolne točke, ali je bio u krivu.


S jednom grupom suistomišljenika krenuo je u potragu za izlazom iz Njemačke. Bilo je to 11. svibnja 1945. Grupa se nakon nekog vremena razdvojila. Dana 21. svibnja Himmler je s još dvije osobe zaustavljen na kontrolnoj točki koju su postavili Sovjeti. Tijekom iduća dva dana premještan je iz jednog u drugi logor, da bi 23. svibnja 1945. bio predan Britancima u blizini Lüneburga. Tijekom rutinskog ispitivanja Britancima je priznao tko je. Nakon toga je odveden u sjedište Druge britanske armije gdje je trebao obaviti liječnički pregled.

Pokušaj sprječavanja samoubojstva

Tijekom pregleda Himmler je zagrizao kapsulu cijanida i pao na zemlju. Kada se prostorijom počeo širiti miris cijanovodične kiseline liječnici su shvatili o čemu je riječ, prevrnuli su ga i gurnuli mu usta u zdjelu s vodom kako bi isprali otrov. On je cijelo vrijeme stenjao i gunđao, nazivao sve oko sebe svinjama, no ipak je umro u roku od 15 minuta.

H. Himmler.

Nakon smrti napravljena je njegova posmrtna maska. Ubrzo je odrađena i obdukcija, kao i provjera identiteta uz pomoć zubnog kartona, nakon koje je pokopan u neobilježenom grobu u blizini Lüneburga. Lokacija groba danas je nepoznata. Nakon Himmlerove smrti svi najbliži suradnici Hitlera su bili ili uhvaćeni ili mrtvi – na slobodi je bio još samo ministar vanjskih poslova Joachim Von Ribbentrop.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari