Kada je Zemljom hodao dinosaur najdužeg vrata

Fotografija: Screenshot YouTube ( New Scientist).

Iako su dinosauri davno nestali s lica Zemlje, nama se to možda i ne čini tako jer smo njima okruženi na razno razne načine. Može se reći da je današnji svijet opsjednut njima. Tome su, kažu, dva uzroka. Kao prvo privlači nas činjenica da je riječ o najopasnijim stvorenjima koja su živjela na Zemlji, a kao drugo oni su davno završili u ropotarnici prošlosti pa stvarne opasnosti od bavljenja njima i nema. Vjerojatno vas zanima koliko je vrat ovog dinosaura bio dugačak, pa krenimo u potragu za odgovorom.

Rekonstrukcija iz šačice kostiju

Godine 1987. u sjeverozapadnoj Kini nađeni su ostaci dinosaura impresivnog vrata. Otkriće ovog dinosaura teškog oko 70 tona objavljeno je u Journal of Systematic Paleontology krajem ožujka 2023. Ispostavilo se da je vrat ovog dinosaura bio dugačak 15, 1 m, što je  do sada najduži zabilježeni vrat od svih poznatih bića koja su hodala Zemljom. Pojavio se u rano doba dinosaura prije otprilike 160 milijuna godina, a živio je do njihovog  izumiranja koje se dogodilo prije 66 milijuna godina. Ovaj se dinosaur naziva jako zapetljanim imenom Mamenchisaurus sinocanadorum, a pripadao je skupini biljojeda sauropoda. S obzirom na veličinu ove grdosija očekivali bismo puno kostiju, ali nažalost riječ je doslovno o šačici kostiju i lubanji. To nas dovodi do pitanja, kako je onda moguće procijeniti težinu i duljinu vrata ovog dinosaura. Kažu da su mu ostaci uspoređeni s kosturima njegovih cjelovitijih rođaka, dakako uz pomoć najsuvremenije tehnologije.

Kako je tijelo nosilo vrat?

Ovako dugi vrat traži odgovarajuću građu jer je ovo biće moralo nekako funkcionirati pod težinom svog vrata. Sudeći prema njegovim rođacima vjerojatno je poput njih imao 19 vratnih kralježaka, a CT skeniranje je pokazalo da su oni bili lagani i šuplji odnosno najvećim dijelom ispunjeni zrakom zbog čega nisu pretjerano opterećivali tijelo, koje i  nije bilo veliko u odnosu na dužinu vrata. Vratu su dodatnu potporu i stabilnost davala i duga rebra.


Usporedba s vratom žirafe 

Paleontolog David Hone koji nije bio uključen u studiju, a koji se bavi dinosaurima na Sveučilištu Queen Mary u Londonu kaže: “Dugi vratovi ovih životinja su nevjerojatni i prema standardima dinosaura”. Ovi su fleksibilni vratovi omogućavali dinosaurima efikasno hranjenje bez previše kretanja koje bi odnosilo podosta energije.

Dužinu ovog vrata teško je pojmiti, no možda je za vizualizaciju zgodnije reći da mu je vrat bio šest puta duži od vrata žirafe. Iako je ovaj sauropod dobio titulu dinosaura s najdužim vratom to ne znači da mu je u skoroj budućnosti neće preoteti neki drugi dinosaur.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari