Kad evolucija krene u čudnom smjeru: Ova drevna životinja izgubila je sposobnost – disanja!

Fotografija: Wikimedia.commons

Kad drevni parazitski organizam Henneguya salminicola zarine svoje spore u meso kakve ukusne ribice, pritom ne zadržava dah. Razlog je jednostavan: riječ je o jedinoj poznatoj životinji na našem planetu koja ne diše!

Analiza je, naime, pokazala da, za razliku od svih ostalih višestaničnih organizama, nema mitohondrijski genom – malen no važan dio DNK pohranjen u mitohondrijima koji, između ostalog, sadrži gene odgovorne za respiraciju.

Ovo mikroskopsko stvorenje iz roda Myxozoa, spekuliraju znanstvenici, u prapovijesti je izgledalo poput svojih najbližih živućih srodnika, meduza, no evolucija je, u njegovom slučaju, krenula u neočekivanom smjeru. Umjesto da postaje sve kompleksnija i razvija nove osobine, Henneguya salminicola reducirala je one postojeće, poput sposobnosti disanja.

“Tijekom dugačkoga evolucijskog hoda, ove životinje izgubile su tkivo, živčane stanice, mišiće, dišne organe – više manje, sve što ih čini živim bićima”, objašnjava evolucijska biologinja Dorothée Huchon, autorica nedavno objavljene studije o neobičnom stanovniku mora. “Ovakva genetska redukcija golema je prednost za parazitski organizam, koji se mora brzo razmnožavati da bi opstao. Zbog svoje jednostavnosti, odnosno najmanjeg genoma u životinjskom carstvu, Henneguya salminicola iznimno je efikasna. Jedino što pokazuje stanovitu kompleksnost njene su spore”.

Kako, bez disanja, proizvodi energiju potrebnu za život? Znanstvenici nisu sigurni. Jedna mogućnost je da njeni proteini unose molekularnu energiju izravno iz tijela domaćina na kojima parazitiraju.


Piše: Lucija Kapural

Komentari