Je li rupčić natopljen krvlju pripadao obezglavljenom Luju XVI.?

Fotografija: Screenshot YouTube (Weird History).

Dana 21. siječnja 1793. odrubljena je glava francuskom kralju Luju XVI. Gomila je tada pohrlila natopiti rupčiće njegovom krvlju. Nakon više od dva stoljeća istraživači su se našli pred dilemom imaju li pred sobom jedan takav rupčić.

Jedna stara tikvica

Naime, jedna je talijanska obitelj našla u starinskoj tikvi rupčić natopljen krvlju. Na tikvici je bio sačuvan idući natpis:

21. siječnja Maximilien Bourdaloue umočio je svoj rupčić u krv Luja XVI. nakon što je obezglavljen.

Odsječena glava kralja Henrika IV.


Prvi DNA testovi su išli u prilog autentičnost krvi jer su ukazivali na fizičku sličnost osobe identificirane prema genetskom materijalu s kraljem. Sama usporedba genetskog materijala iz krvi rađena je s  mumificiranom glavom francuskog kralja Henrika IV. On je vladao dva stoljeća prije Luja XVI. Ubijen je od strane jednog religioznog fanatika 1610. godine. Njegovo je tijelo potom balzamirano i pohranjeno u kraljevskoj kapeli koja je smještena u Saint Denisu, danas sjevernom predgrađu  Pariza. U vrijeme Francuske revolucije Henrikova glava je odsječena i čuvana u privatnim zbirkama sve do 2010. Nakon što je došla u ruke znanstvenicima prvo je radiokarbonski datirana, a onda je napravljena rekonstrukcija lica koja je pokazala da bi ovo trebala biti glava kralja Henrika IV.

Promijena mišljenja

Prvi rezultati iz 2010. išli su u prilog zajedničkom genetskom kodu Henrik IV. i Luja XVI. Iz toga se pretpostavilo da je ovdje doista riječ o kraljevoj krvi. No kasnije sekvencioniranje genoma je dovelo u pitanje ovu  pretpostavku. Prvu pretpostavku kasnije je zamijenila sasvim suprotna prema kojoj je analizirani rupčić pripadao nekom prevarantu iz 18. stoljeća, a koji si je dao dosta truda kako bi plasirao na tržište ovaj suvenir.  To govori i da je očito sam suvenir bio profitabilan, pa se u njega isplatilo uložiti truda odnosno novaca. Budući da je za Francuske revolucije giljotina bila manje-više stalno u pogonu smatra se da je vjerojatno riječ o krvi obične osobe jer je puno lakše bilo prići gubilištu u takvim situacijama.

Luj XVI. visok i plavook

Ova je nova pretpostavka iz 2014. bazirana opet dobrim dijelom na fizičkim karakteristikama Luja XVI., a koji je imao uz plave oči i priličnu visinu za svoje vrijeme. Prema dokumentiranim podacima kralj je bio izuzetno visok, dapače najviši na dvoru sa svojih 185 centimetara, dok je prosječna visina tog vremena iznosila oko 167. Kako potpunija analiza genetskog koda nađene krvi idu u prilog prije osobi smeđih očiju i prosječne visine – nova studija je tikvicu s rupčićem proglasila lažnjakom. Ova je studija objavljena u časopisu Scientific Reports.

Iako sada prevladava mišljenje da dekorativna tikvica nije sadržavala kraljevsku krv, upravo ove dvije studije provedene u razmaku od svega nekoliko godina pokazuju da su zaključci podložni promjenama. Zbog toga je moguće da ovo nije kraj priče o krvavom rupčiću.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari