Izgubljeni svijet: Kakve sve tajne krije nepistupačni masiv Mount Roraima?

Slika: YouTube screenshot

Duboko u prašumama Venezuele, na visini od preko dvije tisuće metara, iz zemlje se izdiže niz mrkih platoa. Kad biste ih gledali iz zraka, lako biste mogli pomisliti da je riječ o otocima koji, nekom čarolijom, lebde među oblacima.

Ovaj masiv, Mount Roraima, jedno je od najzagonetnijih i najslabije istraženih mjesta na našem planetu. Nikakvo čudo, ako znamo da je riječ o nepristupačnom terenu sazdanom od iznimno strmih i visokih bočnih stijena. Ti planinski platoi već su postojali kad je Južna Amerika bila povezana s Afrikom u superkontinent Gondwanu, što znači da su formirani prije otprilike četiri stotine milijuna godina.

Ovdje su dom našle gigantske, neobične biljke koje se doimaju poput nečega iz znanstvenofantastičnih filmova: ne rastu nigdje drugdje na svijetu, a njihovu ekspanzivnom bujanju doprinosi činjenica da na planini kiši svaki dan.

Upravo je Mount Roraima slavnom Arthuru Conanu Doyleu poslužila kao inspiracija za novelu “Izgubljeni svijet”. U tome napetom štivu, skupina istraživača u veecuelanskoj prašumi pronalazi dinosaure koji, neometani od izvanjskog svijeta, ondje caruju. Neki vjeruju da je to realna mogućnost.

Mount Roraima je, naime, teško probojna za sve osim starosjedioca Pemona, prema strancima iznimno nepovjerljiva indijanskog naroda. Tek nekolicina tamošnjih životinjskih vrsta je detaljno istražena. Može li to značiti da navodno izumrle vrste, čak i dinosauri, još uvijek mogu postojati na tim udaljenim visoravnima?


Planinom je bio fasciniran britanski botaničar Everard im Thurn, koji se 1884. popeo na njen vrh. Nikakva prahistorijska stvorenja nije, istinabog, susreo no uspio je istražiti tek djelić terena.

Piše: Lucija Kapural

Komentari