Gorka strana meda: Perzijanci su ga koristili za jedno od najokrutnijih mučenja u povijesti ljudskog roda!

Fotografija: YouTube screenshot

Kakav se nezamislivi užas krije iza pojma skafizam? Koja je poveznica između egipatskog božanstva Thota, grčkog Hermesa i rimskog Merkura? Zašto nije uputno dirati radne bilježnice nobelovke Marie Curie? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Prema legendi, tvorac alkemije jest egipatsko božanstvo Thot. U zapisima, opisan je kao bogočovjek koji je Egipćanima donio brojna znanja – smatra ga se izumiteljem pisanja, matematike, glazbe, astronomije, arhitekture i medicine. Sličnosti između egipatskog Thota, grčkog Hermesa i rimskog Merkura, čuvara znanja i posrednika između neba i zemlje, zajednički su oblikovale karakter znan kao Hermes Trismegistus – otac alkemije.

2. Čitav Nördlingen, pitoreskni grad na zapadu njemačke savezne zemlje Bavarske, izgrađen je na području golemog kratera, koji je pak nastao padom meteorita prije četrnaest milijuna godina. Poznat je po tradicionalnoj proizvodnji piva te krvavim bitkama iz Tridesetogodišnjega rata.

3. Zacijelo vam je poznato da je Marie Curie (1867. – 1934.), francuska kemičarka i fizičarka poljskog podrijetla, otkrila i istraživala radioaktivnost te umrla od leukemije, posljedice izlaganja istoj, no možda niste znali da su bilježnice u kojima je pedantno zapisivala svoja otkrića i dan danas radioaktivne!

4. Dana 30. ožujka 1651. godine započeo je jedan od najdužih ratova u povijesti – onaj između Nizozemske i Otočja Scilly. Potrajao je 335 godina, dva tjedna i tri dana, no u njemu niti jedna bitka nije vođena niti je ijedan čovjek izgubio život. Službeno, nikad objavljen niti je službeno ikad završio.


5. Život slugu egipatskih faraona nije bio nimalo lak. Kao da obavljanje najnapornijih poslova i hlađenje gospodara – koji te mogao likvidirati za najmanju grešku – palminim listom nije bilo dovoljan izazov, ovi nesretnici imali su i specijalan zadatak: namazati se medom te, onako ljepljivi, hodati ispred faraona. Zašto su to, pobogu, činili? Objašnjenje je jednostavno koliko i okrutno: kako bi se muhe lijepile na njih, a ne na zemaljsku inkarnaciju boga Horusa! Kad smo već kod meda, valja spomenuti da ga ni stari Perzijanci nisu koristili samo kao hranu. Osuđenika na smrt strpali bi u izdubljeno deblo, dok su mu ruke, noge i glava virili iz njega. Nesretnika bi potom namazali medom, što je privlačilo stotine kukaca. Ovi bi ga doslovce živog pojeli, a umiranje je znalo potrajati i danima. Ova barbarska praksa poznata je kao skafizam, što dolazi od grčke riječi za trupac (skafos).

6. Vladimir Pravik (1962. – 1986.) bio je jedan od prvih vatrogasaca koji su, kobna 26. travnja 1986. godine, stigli na poprište eksplozije u nuklearnoj elektrani u Černobilu. Radijacija je bila toliko snažna da su njegove oči promijenile boju iz smeđe u plavu! Nesretni čovjek je umro petnaest dana kasnije, u stravičnim bolovima: koža mu je doslovce otpala s tijela.

7. Banalna greška u tipkanju, koja se sastojala od jedne jedine crtice, NASA-u je 1962. godine koštala vrtoglavih 630 milijuna dolara. Zbog nje, raketa “Mariner 1”, koja je trebala ostvariti prvi američki planetarni prelet Venere, eksplodirala je nedugo nakon uzlijetanja s Cape Canaverala.

Piše: Lucija Kapural

Komentari