Fantastično otkriće njemačkog bunkera smještenog unutar rimske utvrde u engleskom Alderneyu

Fantastična vijest stiže nam iz engleskog Alderneya, otoka koji je zbog svog položaja i pogodnosti za život bio naseljen još u neolitiku te je u određenom diskontinuitetu naseljavan sve do današnjih dana. Arheolozi su utvrdili da je njemački bunker iz Drugog svjetskog rata bio smješten unutar jedne od najbolje sačuvanih rimskih utvrda na ovom najsjevernijem naseljenom Kanalskom otoku.

Njemačka okupacija Kanalskih otoka

Ovaj je bunker izgradila njemačka vojska nakon okupacije Kanalskih otoka. Prije okupacije koja se zbila 1940., stanovništvo je evakuirano. Ovaj je otok imao važno strateško značenje za Nijemce jer je bio udaljen samo 8 km od Francuske i nešto više od 90 km od engleske obale. Hitler je imao namjeru ovdje stvoriti uporište za prodor na englesku obalu. Prilikom izgradnje bunkera Nijemci su ga dobro pozicionirali i smjestili na mjesto unutar rimske utvrde koja je svojevremeno izgrađena kao obrana za rimsko naselje koje se smjestilo u blizini. Nijemci su iskoristili rimske zidove debele 3 metra u izgradnji bunkera te su potom cijelu konstrukciju učvrstili betonom.

Hitlerov obrambeni sustav

Nekadašnja rimska utvrda datira se na sam kraj 4. st., kada je rimska vlast nad Britanijom bila u opadanju. Utvrda je smještena na izvrsnoj strateškoj lokaciji, uz jedinu prirodnu luku na otoku, a prednost ove lokacije i pogodnost korištenja samih ostataka utvrde za izgradnju bunkera su kasnije prepoznali Nijemci.


Nijemci su na otoku organizirali dva radna i dva koncentracijska logora s gotovo 6000 zarobljenika. Zarobljenici su na otok stigli do 1942. godine, a radili su na konstrukciji dijela tzv. Atlantskog zida, obrambenog obalnog sustava, čiji su ostaci vidljivi i danas. Hitler je planirao stvoriti ovdje jednu od tvrđava kao dio velikog sustava obrane, a u njegovoj izgradnji koristili su zatvorenike koji su gradili ne samo bunker već i druge vojno važne obrambene objekte. Upravu nad koncentracijskim logorima na otoku preuzeli su s vremenom pripadnici SS-a, odnosno zloglasne Schutzstaffel , konkretno 1943. godine. Promjena uprave bila je rezultat namjere da se stegom i brutalnošću gradnja što prije privede kraju. Atlantski zid bio je jedan od najvećih obrambenih sustava u povijesti, iako nije nikada u potpunosti dovršen. Kako su ovi otoci bili izvan strateških planova saveznika u iskrcavanju na Normandiju, ostaci ovog zida su najbolje sačuvani upravo na njima. Njemačka vojska unutar ovog otočnog dijela zida se brzo predala.

Planovi za budućnost

Nađeni bunker i drugi nalazi se planiraju iskoristiti u turističko-edukativne svrhe, a nova istraživanja, koja će obuhvatiti i brojne ostatke iz drugih razdoblja, već su u planu.

Piše: Sonja Kirchhoffer

 

Komentari