Engleski i francuski monarh podijelili su- bračnu postelju!

Ilustracija: cultura-colectiva

Koja je glazbena skupina prva nastupila na Antarktici? Što je izjavio Michael Collins prilikom primopredaje Dublinskog dvorca? Zašto su engleski i francuski kralj prenoćili u istom krevetu? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Nakon potpisivanja Anglo-irskog ugovora u prosincu 1921. godine, Dublinski dvorac (irski “Caisleán Bhaile Átha Cliath”), sjedište britanske vlade u Irskoj, svečano je predan novoformiranoj Privremenoj vladi na čelu s Michaelom Collinsom (1890. – 1922.). Legendarni borac za irsku nezavisnost na primnopredaju je zakasnio sedam minuta, što je prokomentirao ovako: “Imali ste svojih 700 godina, a ja sam uzeo svojih 7 minuta”. Referirao se, dakako, na stoljeća koja je njegova domovina provela kao kolonija Britanskog kraljevstva.

2. Godine 2013., legendarna američka heavy metal grupa “Metallica” održala je koncert na – Antarktici! Učinili su to kako bi ih pamtili kao prvi bend koji je nastupio na svih sedam kontinenata. Svirali su u istraživačkoj stanici, pred znanstvenicima iz raznih zemalja, a struju za koncert osigurali su paneli za sunčevu energiju i generator. Pojačala, međutim, nisu bila priključena, a većina gledatelja nije smjela ući u glazbenu kupolu – glazbu su slušali preko slušalica, kako buka ne bi narušila ekosustav. Pjevač  James Hetfield koncert je otvorio riječima: “Jeste li spremni ući u povijest? Mi jesmo!”.

3. Dana 5. lipnja 1975. godine, grupa “Pink Floyd” dovršavala je pjesmu “Shine On You Crazy Diamond”, epski uradak inspiriran psihičkim rasapom nekadašnjeg frontmena Syda Barretta. Iznenada, u studio je ušetao korpulentan muškarac s izbrijanom glavom i obrvama. Članovima benda trebalo je nekoliko minuta da prepoznaju nekoć mršava i kosmatog kolegu: pred njihovim zabezeknutim očima stajao je Syd Barret, čovjek kojeg nisu vidjeli punih sedam godina!

4. Francuski kralj Filip II. August (1165.- 1223.) i budući engleski kralj Rikard Lavljeg srca  (1157. – 1199.), tada još princ, 1187. godine su podijelili bračnu postelju preko noći (na slici!). Taj čin bio je simbol saveza između njihovih zemalja. Nakon što se Filip II. urotio s Rikardovim mlađim bratom Ivanom Bez Zemlje, dvojica muškaraca postali su smrtni neprijatelji.


5. U vrijeme Drugoga svjetskog rata, britanska vlada potaknula je tiskanje brojnih oglasa, koji su reklamirali mrkve kao najefikasnije namirnice za poboljšanje noćnog vida. “Na bojišnici, ova sposobnost može značiti razliku između života i smrti. Jedite vitaminom A bogate mrkve i izoštrite svoj pogled u mraku!”, jedan je od tipičnih takvih slogana. Vlasti su to činile kako bi svrnule pažnju s činjenice da je RAF razvio radarski sustav pomoću kojeg je moguće detektirati neprijateljske bombardere i za crnog mraka.

6. U Sagadi, selu na filipinskom otoku Luzon, i danas se njeguje stoljećima star pogrebni običaj. Lokalni živalj ljesove pokojnika pribija na litice, zbog vjerovanja kako duše imaju veću šansu da završe u raju ako su mu fizički bliže. Riječ je o prizoru koji definitivno ne želite vidjeti kad na otok padne noć!

7. Švicarsko-njemački liječnik, alkemičar i filozof Philipp Aureolus Theophrast Bombast von Hohenheim (1493. – 1541.), poznatiji kjao Paracelsus, smatra se ocem toksikologije. “Sve stvari su otrovne i ništa nije bez otrova; doza je ono što nešto čini otrovnim ili neotrovnim”, njegova je glasovita izjava.

Piše: Lucija Kapural

Komentari