Div iz prapovijesnih dubina: Koliko velik je megalodon doista bio? Znanstvenici su izračunali!

Ilustracija: YouTube screenshot

Zacijelo ste čuli da je megalodon, morski pas koji je živio tijekom miocena i pliocena – da bi koncem potonje epohe tajanstveno izumro – bio najveći i najmoćniji grabežljivac koji je ikad plivao oceanima. Možda vam je poznat i podatak da je ova nelijepa neman imala dugačke, trokutaste zube oštre poput britve, idealne za komadanje plijena (riječ “megalodon” znači upravo to, “veliki zub”), što ju je stavilo na sam vrh prehrambenog lanca prapovijesnih mora. Plijen su joj, znaju oni upućeniji, bili veliki morski sisavci, poput kitova, no povremeno se sladila i životinjama skromnijih dimenzija: dupinima, tuljanima ili manjim morskim psima. Primijetili ste da smo riječ “velik” ponovili više puta, no koliko je megalodon velik doista bio?

Tim znanstvenika sa Sveučilišta Bristol i Sveučilišta Swansea nedavno je dao vrlo precizan odgovor na to pitanje. Kako su ove životinje imale kostur sazdan od hrskavice, sačuvano je vrlo malo fosilnih ostataka, pa paleontolozi ranije nisu uspijevali rekonstruirati njihov izgled. Sada im je to pošlo za rukom!

Predvođeni Jackom Cooperom, stručnjaci s već spomenutih univerziteta usporedili su fosil megalodona s onima u čak pet vrsta današnjih morskih pasa koji su mu srodni. Koristeći kompleksne matematičke modele, došli su do sljedećih brojki: “meg”, kako mu odmilja tepaju, bio je dugačak šesnaest metara, od čega je gotovo pet metara otpadalo na golemu glavu, a leđna peraja bila mu je visoka metar i šezdeset dva centimetra – koliko i prosječna odrasla žena! Premda nije predak današnjega gospodara mora, velikoga bijelog morskog psa, upravo njemu je, fiziološki gledano, prapovijesni div bio najsličniji.

Piše: Lucija Kapural


Komentari