Crveni orkestar: Pokret otpora nacističkom režimu koji je predvodio – časnik Luftwaffea!

Fotografija: Wikimedia.commons

Koji je legendarni glumac bio Lucasov prvi izbor za glas Dartha Vadera u “Zvjezdanim ratovima”? Zašto je konzumacija krumpira svojedbno bila zabranjena zakonom? Što je to “Crveni orkestar”? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Godine 1941., u Berlinu je djelovao pokret otpora nacističkom režimu poznat kao “Crveni orkestar” (“Die Rote Kapelle”). Pomalo kriptični naziv nadjenuli su mu članovi Abwehra, budući da su ga tvorile brojne skupine povezane sa sovjetskim obavještajnim službama. Članovi organizacije tiskali su propagandne letke, pozivali na otpor režimu i skrivali Židove od progona, a njihove radio-operatere, zadužene za špijunsku djelatnost, nacisti su nazivali “pijanistima” (potonji su, počevši od 17. lipnja 1941. godine, upozoravali SSSR na predstojeći njemački napad). Jezgru pokreta činili su njemački novinar Harro Schulze-Boysen, časnik Luftwaffea koji je podatke dobivene na radnome mjestu prosljeđivao sovjetskim obavještajcima, te Arvid Harnack, odvjetnik zaposlen u njemačkom Ministarstvu gospodarstva. Oko njih se stvorio krug istomišljenika koji je okupljao liječnike, novinare, pisce, ekonomiste i umjetnike. U srpnju 1942. godine, nacisti su uspjeli presresti sovjetsku poruku koja je sadržavala ime Schulze-Boysena. Nesretni čovjek je uhićen te smaknut zajedno sa suprugom Libertas (na slici!) i najvjernijim suradnikom Arvidom Harnackom. Njihovu sudbinu doživjelo je još pedesetak članova “Crvenog orkestra”, a sedmero ih je, kad se organizacija raspala, izvršilo suicid.

2. “Seawise Giant”, norveški supertanker izgrađen 1979. godine, bio je dugačak nevjerojatnih 458.45 metara, što nije doseglo niti jedno drugo plovilo u povijesti. Iz prometa je – promijenvši imena “Happy Giant”, “Jahre Viking”, “Knock Nevis” i “Mont” – povučen 2004. godine, nakon čega je služio kao skladište za naftu. Na posljednje putovanje krenuo je 2009. godine, a potom je završio u starom gvožđu.

3. U drevnom Egiptu, žene su imale zakonsku i financijsku neovisnost. Premda nisu radile izvan kuće, za poslove koje su obavljale bile su plaćene. Nadalje, mogle su prodavati svoje vlasništvo, sklapati pravne ugovore i ostavljati oporuke, a smjele su se čak i razvesti te ponovno udati. U određenim slučajevima, parovi su potpisivali dokument sličan predbračnom ugovoru – sadržavao je popis imovine koju žena donosi u bračnu zajednicu i jamčio kompenzaciju u slučaju razvoda.

4. Na audicji za film “Zvjezdani ratovi IV: Nova nada” (1977.), prvi uradak iz kultnog SF serijala, pojavile su se zvijezde poput Johna Travolte, Nicka Noltea, Tommyja Leeja Jonesa, Kurta Russella, Christophera Walkena, Ala Pacina i Jodie Foster. Robert Englund, glumac kojem će slavu donijeti uloga ubojitog Freddyja Kruegera u hororu “Strava u Ulici brijestova”, neuspješno se natjecao za ulogu Hana Soloa, a redatelj George Lucas za glas Dartha Vadera prvotno je razmatrao – Orsona Wellesa!


5. U razdoblju od 1748. do 1772. godine, konzmacija krumpira u Francuskoj je bila ilegalna. Ova ukusna  hranjiva namirica na crnoj je listi završila zbog vjerovanja da uzrokuje – gubu! Nakon što je čuveni farmaceut i agronom Antoine-Augustin Parmentier dokazao da je riječ o pukoj besmislici, zabrana je ukinuta. To nije bio njegov jedini doprinos prehrani i zdravlju. Primjerice, zaslužan je za prvu organiziranu kampanju obaveznog cijepljenja protiv boginja, a bio je i pionir u ekstrakciji šećera iz šećerne repe.

6. U devetnaestom stoljeću, u mnogim dijelovima Amerike i Europe, groblja su se koristila kao javni parkovi. Ljudi su se svakodnevno družili oko posljednjih počivališta, a prizor dama i gospode koji čitaju knjige, pletu ili jedu naslonjeni na nadgrobne spomenike bio je posve uobičajen.

7. Crnkinje su odigrale važnu ulogu u Američkome građanskom ratu (1861. – 1865.). Primjerice, bivša robinja Sojourner Turth, aktivna i u pokretu za ostvarenje prava žena, postala je regruter crnih snaga za vojsku Unije, dok je čuvena Harriet Tubman u jednoj ekspediciji oslobodila čak – 750 robova!

Piše: Lucija Kapural

Komentari