Na današnji dan

Čovjek sa željeznim srcem: Pakao u Lidicama bio je osveta za atentat na ovoga surovog zločinca

Fotografija: YouTube screenshot (spomenik u Lidicama)

Na današnji dan, 7. ožujka 1904. godine, prvi put je zaplakao čovjek zbog kojeg će mnogi zaplakati – zloglasni Reinhard Heydrich. Po mnogima, riječ je o jednom od najsurovijih zločinaca svih vremena.

Himmlerova uzdanica

Na svijet je došao u njemačkom gradu Halle an der Saaleu, tridesetak kilometara udaljenom od Leipziga. O kakvom je monstrumu riječ, najbolje svjedoči sljedeći podatak: Adolf Hitler, fasciniran njegovom surovošću i apsolutnim odsutstvom empatije, nazivao ga je “čovjekom sa željeznim srcem”. Bio je to, pretpostavljamo, kompliment.

Kao šef Glavnog ureda sigurnosti Njemačkoga Reicha, u sklopu kojeg se nalazio i Gestapo, bio je jedan od najagilnijih provoditelja sustava terora nacističke Njemačke. Uz to, nosio je visoke činove SS-Obergruppenführera te bio Himmlerova uzdanica i njegov zamjenik.

Reynhard Heydrich (YouTube screenshot)

Prostitutke na tajnom zadatku

Glavni kreator “konačnog rješenja židovskog pitanja”, utanačenog na konferenciji u Wannseeu, unatoč visokim funkcijama rado je zarađivao i “sa strane”. Od 1939. godine, upravljao je zloglasnim berlinskim bordelom “Salon Kitty”. Ondje, u raskošnom interijeru skrivenom debelim baršunastim zavjesama, posjetitelji su mogli uživati u probranim pićima i probranim damama.

Heydrich se u ugostiteljski posao nije upustio iz hira. Bordel su, naime, često posjećivali strani veleposlanici. Nacisti su strpljivo prisluškivali korisnike usluga ove ustanove, a prostitutke su bile trenirane da izvuku važne informacije od klijenata. Uz to, svaka od devet soba bila je opremljena skrivenim prislušnim uređajima. Usluge djevojaka koristili su i istaknuti nacistički dužnosnici, poput ministra propagande Josepha Goebbelsa. I sam Heydrich, sretno oženjen čovjek, znao se tu i tamo počastiti kojom “prijateljicom noći”, a u tim trenucima prislušni uređaji su se isključivali.


 

Atentat na “praškog mesara”

Heydrich je nastavio širiti zlo i nakon smrti. Godine 1942., napadnut je iz zasjede, dok je u otvorenom “Mercedesu” prolazio kroz praško predgrađe. Atentat su izvršili tamošnji članovi Pokreta otpora, a umro je jedan dana nakon ranjavanja, od sepse. Radilo se o osveti za počinjena zlodjela. Heydrich je, naime, tijekom Drugoga svjetskog rata bio svojevrsni upravitelj Češke, s funkcijom namjesnog protektora Češke i Moravske. Kao takav, imao je neograničenu vlast u tim okupiranim zemljama te provodio teror i masovna smaknuća, zbog čega je i organizirano njegovo ubojstvo.

Atentat na “praškog mesara” odnosno “plavokosu zvijer”, kako su ga sa strepnjom nazivali, izazvao je krvave represalije njemačke okupacijske uprave. Kao odmazdu za njegovo ubojstvo, nacisti su uništili čitavo jedno naselje u Češkoj, zlosretne Lidice. U toj akciji, gotovo dvije stotine muškaraca je strijeljano, žene su odvedene u koncentracijski logor Ravensbrück i ubijene u plinskoj komori, dok su djeca poslana u Njemačku na preodgoj.

Scena iz “Anthropoida”, filma iz 2016. o atentatu na Heydricha odnosno “Operaciji Anthropoid” (YouTube screenshot)

Piše: Lucija Kapural

Komentari