Čovjek koji je preživio vlastito vješanje: Kad te “mrtvac” zgrabi za ruku

Ilustracija: Pixabay

Kakva je neobična sudbina snašla Thomasa Reynoldsa, engleskog razbojnika iz osamnaestog stoljeća? Zašto stanovnici kineskog sela Zisiquaoa već stoljećima uzgajaju zmije otrovnice? Kada i gdje se odvijao sličan scenarij kao u horor filmovima iz franšize “Pročišćenje”? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Godine 1736., u engleskom mjestašcu Tyburn Hillu, muškarac po imenu Thomas Reynolds osuđen je na smrt zbog razbojništva. Krvnik mu je rutinskim potezom namaknuo omču oko vrata te izmaknuo stolac pod nogama, a kad se osuđenik prestao koprcati, njegovo “truplo” položeno je u jeftin lijes od borovine. Okupljeni – krvnik, njegov asistent i svećenik – doživjeli su nemali šok kad se poklopac lijesa, uz glasan tresak, otvorio, a “mrtvačeva” ruka snažno je zgrabila onu mladog pomoćnika pri egzekuciji. Reynolds je, međutim, “kupio” tek dvadesetak na ovom svijetu. Odveden je u obližnju kuću, a baš kad su mu htjeli ukazati medicinsku pomoć, ispustio je neartikulirani urlik, iskašljao poveću kuoličinu kri te izdahnuo.

2. Irski političar i književnik Robert Erskine Childers (1870. –  1922.) isprva se borio za autonomiju, a potom i za potpunu neovisnost Irske. Nakon što je izabran u irsku skupštinu, kao zastupnik Sinn Féina, suprotstavio se englesko-irskom ugovoru iz 1921. te priključio Irskoj republikanskoj armiji (IRA). Zbog neovlaštena posjedovanja revolvera, vojni sud u Dublinu osudio ga je na smrt. Našavši se pred streljačkim vodom, iskazao je iznimnu hrabrost. “Momci, priđite bliže, pomašit ćete me s te udaljenosti!”, hladnokrvno se obratio  svojim krvnicima prije nego što su ga napunili mecima.

3. Britanski političar i državnik Winston Churchill (1874. – 1965.) bio je na glasu kao odlučan, razborit i pragmatičan čovjek. Unatoč tome, bio je poprilično praznovjeran, što je vješto krio od javnosti. Tek njegovi bližji znali su, primjerice, da izbjegava putovati na petak trinaesti, strahujući od zle kobi koja se vezuje za taj datum.

4. Kad se 1975. godine jumbo jet približavao zračnoj luci “John F. Kennedy” u New Yorku, odozgor ga je udario snažni nalet vjetra. Zrakoplov se srušio, a 113 osoba koje su bile u njemu je poginulo. Zrakoplov je letio kroz oluju s jakom kišom, no tragediju je izazvala silazna zračna struja. Riječ je o snažnom vjetru koji izbija iz donjeg dijela olujnog oblaka, a udara brzinom od stotinu kilometara na sat.


5. Zisiquao, pitoreskno mjestašce u kineskoj pokrajini Zhejiang, poznatije je pod nazivom “Zmijsko selo”. Od davnina, dom je brojnim vrstama otrovnih zmija. Umjesto straha, ovi gmizavi gmazovi generacijama seljana pružaju priliku za zaradu: od njih se, prema recepturi koja se prenosi s koljena na koljeno, prave napici koji navodno jačaju libido, liječe niz bolesti i produžuju životni vijek.

6. Ako ste pogledali neki od filmova iz franšize “Pročišćenje” (“The Purge”), vjerojatno ste zaključili da je riječ o krajnje neuvjerljivom hororu. Premisa, naime, počiva na ideji da je američka vlada uspjela iskorijeniti nasilne zločine tako da na jedan dan u godini – dan Pročišćenja – ukida sve zakone i dopušta ljudima da nesmiljeno kolju, siluju, pale i pljačkaju po ulicama. Ma koliko nevjerojatno zvučalo, u drevnoj Sparti postojalo je nešto slično. Jednom godišnje, svi muškarci bi, naoružani do zuba, izišli na ulice, kako bi sudjelovali u krvavom sportu: natjecali su se tko će ubiti više robova!

7. Diljem Europe, otkopano je mnoštvo životinjskih kostiju iz mlađega kamenog doba, s urezima u obliku crtica na njima. Ono što je kod ovih nalaza neobično jest činjenica da se na mnogim od tih kostiju nalazilo točno dvadeset i osam rezova. Što ovo znači? Antropolozi sugeriraju da je riječ o primitivnoj vrsti kalendara, kojim su se služile neolitičke žene: moguće je da su na kostima bilježile dane do sljedeće menstruacije!

Piše: Lucija Kapural

Komentari