Bračni par nije imao pojma da im blago doslovno leži pod nogama

Fotografija: Screenshot YouTube (The Film Detective).

U svijetu u kojem je novac Bog i batina novčani dobici usrećuje ljude. Većina nas sanjari o velikom novčanom dobitku koji bi nam riješio dobar dio životnih briga, ali se rijetko kome ta maštarija i ostvari. Među sretnicima kojima se ovaj san realizirao je engleski bračni par koji je tijekom renovacije kuhinje našao veliku količinu zlatnih kovanica. O kojem je točno iznosu riječ i što je poznato o porijeklu nađenog novca, pročitajte u članku koji slijedi.

Zlatne kovanice iz 17. i 18. stoljeća

Anonimni bračni par je tijekom renovacije kuhinje u svojoj staroj kući iz 18. stoljeća  u selu Ellerbyju u sjevernom Yorkshireu, pronašao ispod drvenih dasaka ostavu punu zlatnika još 2019. godine. Zlatnici su datirani u period između početka 17.  i prve polovice 18. stoljeća, odnosno u razdoblje od vladavine Jamesa I. (Jakova I. ) do Georgea I. Ovaj nalaz s više od 260 zlatnika uvršava se u najveće u Engleskoj.

Novčići pripadali bogatoj trgovačkoj obitelji

Do otkrića je došlo nakon što su radnici maknuli drvene daske u kuhinji ispod kojih su u zemlji uočili kovance, a koje su bile u velikoj keramičkoj posudi.  Pretpostavlja se da su zlatnici pripadali bogatom bračnom paru Josephu i Sarah Fernley-Maisters. Bila je to ugledna trgovačka obitelj koja je trgovala unosnim resursima poput drva, ugljena i željezne rude. Ova je obitelj u svojim redovima imala i nekoliko političara koji su bili članovi engleskog Parlamenta. Očito je da bračni par nije želio novac držati u banci niti je imao povjerenja u novčanice. U cijeloj priči nejasno je zašto je novac ostao neiskorišten.


Vlasnici nisu ni slutili kako im blago leži pod nogama

Ovaj bračni par nije imao pojma da im blago doslovno leži pod nogama, a u kući su živjeli  10 godina. Prema procjeni aukcijske kuće  Spink & Son specijalizirane za prodaju kovanica, ali i raznih vrijednosnih papira nalaz zlatnih kovanica je procijenjen na cifru od  250 tisuća funti. Numizmatičar koji radi za ovu aukcijsku kuću Gregory Edmund  izjavio je da ovakvi nalazi rijetko kada dođu na tržište, što znači da bi  ovaj nalaz mogao postići i veću cijenu od procijenjene.

Zakon o blagu

Vjerojatno se pitate zašto je nalaz iz 2019. na aukciju stigao tek 2022. godine.  Razlozi su pravne prirode jer je britanska vlada morala prvo dati nalaz na analizu kako bi postupila prema Zakonu o blagu iz 1996. godine.  Prema tom Zakonu, pojedinačne kovanice od plemenitih metala se ne smatraju blagom, ali se predmeti izrađeni od plemenitih metala kvalificiraju na taj način, ukoliko su u pitanju dragocjenosti starije od 300 godina. Nakon što je država dobila rezultate analize odlučeno je da će ona prisvojiti novčić mlađi od 300 godina dok će sve ostalo prema “slovu zakona” pripasti sretnim nalaznicima.

Iz ovog nalaza može se izvesti i jedan povijesni zaključak, a to je da ljudi početkom 18. stoljeća nisu imali povjerenja u bankarski sustav niti u novotarije u vidu novčanica.  Na aukciji zlatnici su postigli cijenu od nevjerojatnih 750 000 funta.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari