Bizarna no uspješna metoda liječenja: Dosta ti je sifilisa? Evo ti malarija!

Ilustracija: YouTube screenshot

Što je Juliusu von Jaureggu donijelo Nobela za medicinu? Koji je vojni manavar korišten u gotovo svakoj većoj bitci u povijesti? Kada i gdje je stvoren bejzbol? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Zakon o čistoći piva (“Reinheitsgebot”), donesen 1516. godine u Bavarskoj, strogo je ograničio sastojke u proizvodnji piva – dopušteni su postali samo voda, ječam i hmelj. Učinjeno je to iz zdravstvenih razloga, budući da su nesavjesni pivari znali dodavati kojekakve štetne tvari u svoje tekuće proizvode, uključujući biljke s halucinogenim svojstvima.

2. U vojnoj taktici, bočnim manevrom nazivamo kretanje oružanih snaga na bokove neprijateljskih postrojbi. Uspješno izveden, dovodi do okruživanja protivnika iz dva ili više smjerova, što znatno smanjuje njihovu sposobnost obrane. Bočni manevri odigrali su presudnu ulogu u gotovo svakoj većoj bitci u povijesti – primjerice, učinkovito su ih koristili vojskovođe poput Hanibala, Julija Cezara, Napoleona, Saladina, Williama Tecumseha Shermana i Thomasa Jonathana “Stonewalla” Jacksona. O važnosti ove taktike govori Sun Tzu u “Umijeću ratovanja”, ali se ne zalaže za potpuno okruženje neprijateljske snage, budući da bi to one dovedene u bezizlaznu situaciju moglo nagnati na žešću akciju.

3. Pravila bejzbola, momčadske sportske igre tvrdom loptom i oblom palicom, 1839. godine je utvrdio časnik A. Doubleday (1819. – 1893.), kasnije general Unije u Američkome građanskom ratu (imat će ključnu ulogu u ranim borbama u bitci kod Gettysburga). Ovaj toliko “američki” sport, međutim, uopće nije američki. Većina stručnjaka, naime, smatra da je bejzbol tek varijacija britanske igre poznate kao rounders, koja se prvi put spominje davne 1744. godine.

4. Kao dječak, Theodore Roosevelt (1858. – 1919.) patio je od astme. Kako bi nesretniku olakšali patnju, liječnici su roditeljima budućega ametičkog predsjednika i nobelovca preporučili da mu svakodnevno ponude nekoliko cigareta. U trenutku kad je dobio ovaj “mudri” savjet, Roosevelt je imao – osam godina!


5. Godine 1927. austrijski liječnik Julius Wagner Ritter von Jauregg (1857. – 1940.) dobio je Nobelovu nagradu za medicinu zato što je uspio izliječiti oboljele od sifilisa na način da ih je – zarazio malarijom! Cijepio ih je, naime, parazitima koji uzrokuju malariju, a terapija se pokazala uspješnom.

6. Tradicionalan eskimski ukop uključivao je umatanje trupla u tuljanovu kožu, nakon čega su ostaci prepušteni “dubokom smrzavanju” u tundri. Oko tijela je, u kružnom poretku, postavljano kamenje, koje je imalo olakšati prijelaz u zagrobni svijet. Prema vjerovanju nekih plemena, duh pokojnika selio se u tijelo susjedovog djeteta. 

7. U tri godine, koliko je Korejski rat trajao (1950. – 1953.), američki zrakoplovi su na ovom području ispustili više bombi nego što su ih tijekom Drugoga svjetskog rata bacili na čitavu regiju Tihog oceana. Na tlo Sjeverne Koreje je, prema procjenama, palo više od 635 tona bombi, a o dosegu razaranja svjedočili su međunarodni promatrači i američki ratni zarobljenici, navodeći kako nije bilo važnije zgrade koja nije uništena u bombardiranju. Broj poginulih u zračnim napadima se procjenjuje na više od 280.000 osoba.

Piše: Lucija Kapural

Komentari