Bizarna crtica iz Drugoga svjetskog rata: Bitka za Los Angeles ili dan kad je Amerika zaratila sama sa sobom

Fotografija: www.history.com

Dana 7. prosinca 1941. godine, u jutarnjim satima, japanski zrakoplovi obrušili su se na Pearl Harbor, američku ratnu luku na Tihom oceanu. Napadom na ovu vojno-pomorsku bazu, smještenu na havajskom otoku Oahu, Sjedinjene Američke Države uključile su se u Drugi svjetski rat.

U 6 sati i 15 minuta, s japanskog nosača zrakoplova krenuo je u napad prvi val od 183 zrakoplova, a sat vremena nakon toga udario je drugi val od 171 zrakoplova. Gubici su bili stravični – u Pearl Harboru je potopljen velik dio američke Pacifičke flote, barem što se tiče bojnih brodova (nosači zrakoplova su se, srećom, nalazili na drugim lokacijama); bilo je uništeno 80 zrakoplova, a 150 ih je oštećeno. Poginulih i ranjenih američkih vojnika bilo je 3681.

Ovaj događaj uzrokovao je nezapamćenu paniku diljem Sjedinjenih Američkih Država. Uvjereni da je napad na kontinentalnu Ameriku pitanje trenutka, građani su punili podrume namirnicama i sastavljali oporuke, a tenzije su rasle i u vojnim krugovima. Dva dana nakon napada na Pearl Harbor, neosnovani izvještaj o japanskoj letjelici koja se približava New Yorku doveo je do opće histerije i strmoglavog pada dionica na burzi. U narednih nekoliko tjedana, neiskusni piloti i radarski operateri neprijateljske su podmornice zamjenjivali s bezazlenim ribarskim brodovima, deblima, pa čak i kitovima.

Dana 24. veljače 1942. godine, kolektivna paranoja dovela je do jednog od najbizarnijih incidenata u Drugome svjetskom ratu. Te večeri, američke obavještajne službe izdale su priopćenje o potencijalnom japanskom napadu iz zraka. Diljem zapadne obale oglasile su se sirene, a donesena je i odluka o totalnom zamračenju. Protuzračna obrana reagirala je ekspresno. Vojnici stacionirani u bazi u Santa Monici, obalnom gradu koji administrativno pripada Okrugu Los Angeles, počeli su pucati na “japanske zrakoplove”. Problem je bio u tome što nikakvih zrakoplova, ponajmanje onih japanskih, nije bilo u zraku.

Ono na što su revni vojnici ispalili 1.400 projektila zapravo su bili – meteorološki baloni! Drugim riječima, u “bitki za Los Angeles” Amerikanci su ratovali sami protiv sebe. Srećom, projektili nisu nikog pogodili, no živote je posljedično izgubilo najmanje petero stanovnika grada: jedni su se toliko prestrašili da ih je pogodio infarkt, a drugi su stradali u prometnim nesrećama, jureći automobilima po zamračenim cestama.


Piše: Lucija Kapural

Komentari