Priča iza fotografije nazvane “Poljubac života”

Fotografija: Rocco Morabito.

Ako volite fotografiju ovu ste zasigurno već vidjeli. Ona je pomalo neobična i na prvu vas ostavlja u nedoumici što se na njoj točno događa. U pitanju je fotografija za koju je njezin snimatelj dobio Pulitzerovu nagradu, a koja je u novinarskom svijetu pandan glumačkom Oscaru. Zanima li vas priča koja stoji iza ove fotografije, zavirite u naš današnji članak.

Jedan vrući dan

Američki fotograf Rocco Morabito je većinu svoje karijere proveo radeći za Jacksonville Journal u Jacksonvilleu na Floridi, a gdje je najčešće snimao sportska događanja, ali i sve drugo što je bilo potrebno. Na dan kada je snimljena ova fotografija bilo je izuzetno vruće, a Rocco je dobio zadatak da svojim fotkama poprati štrajk željezničara. No kako se tamo nije događalo ništa što bi bilo vrijedno bilježenja krenuo je dalje svojim automobilom. U jednom trenutku je začuo vrištanje i pogled mu je zalutao prema električnim vodovima gdje je ugledao nešto što mu je uvelike promijenilo život.

Nadrealan prizor

Rocco je uočio nadrealan prizor u kojem je čovjek doslovno visio naglavačke s električnog stupa na visini od oko 6 metara. Automatski je uzeo svoj foto aparat i snimio fotografiju, a zatim je pozvao hitnu pomoć putem radio veze iz automobila. To je vrijeme u kojem su i telefoni bili rijetkost, a mobiteli nisu bili nikome ni u primisli. Mladi čovjek koji je visio sa stupa je bio Randall Champion kojega su zvali i Hamburger jer je radio dva posla, a ovaj drugi je, kao što možete pretpostaviti, bio vezan uz lanac brze prehrane. On je tog dana obavljao rutinski pregled električnih vodova kada je dodirnuo niskonaponski vod jačine više od 4000 volti. U trenutku dok je Morabito zvao pomoć Championov kolega J. D. Thompson se brzo popeo na stup i počeo s umjetnim disanjem.


Umjetno disanje

Kada su Thompsona poslije pitali je li mislio da će uspjeti u oživljavanju, izjavio je da je imao dojam da je Champion mrtav jer je poplavio u licu i da nije bio siguran ima li mu pomoći. Umjetno disanje je davao sve do trenutka dok nije osjetio da se Championu vraća puls. Nakon tog ohrabrujućeg znaka otkopčao je njegov sigurnosni pojas i na svojim ramenima ga spustio dolje. Tu je nastavljen postupak oživljavanja masažom srca. Morabito je bio s druge strane fotoaparata do trenutka kada je Thompson uzviknuo: “On diše!”. Zahvaljujući ovoj intervenciji mladić je preživio, a slika se usjekla u globalnu memoriju i postala dio povijesti. Nakon toga Champion je bio na bolovanju nekoliko mjeseci, a Morabito je potpuno neočekivano dobio Pulitzera, što ga je učinilo sretnim čovjekom te je punim plućima uživao u novostečenoj slavi. Champion i Thompson su radili zajedno još 30 godina, a ostali su u dobrim odnosima s Morabitom s kojim su obilježili i posljednji dan izlaženja novina u kojima je objavljena njihova fotografija, točno dvadeset godina prije gašenja gradskog lista.

Unesrećeni  Champion na fotografiji je preminuo od zatajenja srca u svojoj 64. godini života 2002. dok je Morabito umro u hospiciju sedam godina kasnije sa 88. godina. Staloženi spasilac Thompson je, koliko nam je poznato, još uvijek živ.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari