Genijalac poput Sheldona sa samo trinaest godina upisao doktorat iz fizike

Fotografija: Elliot Tanner.

Postoje različite vrste inteligencije, no kada govorimo o kvocijentu inteligencije najčešće podrazumijevamo matematičku inteligenciju, a upravo u tu kategoriju ulazi i čudo od djeteta Elliott Tanner koji je diplomirao fiziku na Sveučilištu Minnesota u svibnju 2022. godine. U tom je trenutku imao trinaest godina.

Elliott kaže da je prvo bio zaljubljenik u matematiku, a da se onda iznenada zaljubio u fiziku, i od tada govori da želi razumjeti tajne svemira. Elliott Tanner ipak nije najmlađa osoba koja je diplomirala u američkoj povijesti. Godine 1992. Michael Kearny je u dobi od samo deset godina diplomirao antropologiju na Sveučilištu u Južnoj Alabami.

Naučio čitati s 18 mjeseci

Nakon diplome iz fizike ovaj je tinejdžer upisao doktorski studij kako bi danas-sutra postao profesor na Sveučilištu Minnesota te se bavio teorijskom fizikom i njenom energetskom nišom. Njegovi roditelji navode da je u dobi od 18 mjeseci, dok su druga djeca tek slagala prve riječi, naučio čitati. Elliotta su s pet godina upisali u španjolski vrtić i predškolu jer su smatrali da će mu koristiti znanje drugog jezika, ali i društvena interakcija. Pokazalo se da to nije bila dobra ideja. Tako je primjerice Elliott u vrtiću pričao o periodnom sustavu elemenata dok ostali nisu imali pojma o čemu on to priča. Brzo su shvatili da se ne uklapa ni u tradicionalni sustav odgoja i obrazovanja, pa su se roditelji odlučili za kućno školovanje jer kruti obrazovni sustav nije pokazao razumijevanje za njegov slučaj. No ruku na srce taj sustav, kao ni ostali, nema mogućnosti za hvatanje u koštac s ovako visoko nadarenim pojedincima. Elliott je nastavni plan i program savladavao nevjerojatnom brzinom, tako da mu ubrzo roditeljska pomoć nije bila dovoljna. Novac koji je dobivao i još dobiva za rođendane redovito troši na knjige jer njegova glad za znanjem je neutaživa.

Baš poput Sheldona

Roditelji su se paralelno s Elliottovim odrastanjem educirali o problemima darovite djece kako bi izbjegli zamke koje sa sobom nosi nadarenost. Darovita djeca često imaju psihičke probleme koji, smatra se proizlaze iz hiperaktivnosti i nesklada između kronološke i kognitivne dobi. Zahvaljujući stalnoj edukaciji roditelja i laviranju između ispunjavanja sinovljevih različitih potreba, uspjeli su napraviti ravnotežu i zadržati Elliotta u balansu.

Elliota uspoređuju s mladim Sheldonom iz spin-offa “Teorije Velikog praska,” odnosno likom kojeg glumi Iain Armitage. Roditelji kažu da ih se često kritizira jer okolina smatra da su sinu oduzeli djetinjstvo, no oni tvrde da to ne može biti dalje od istine jer Elliott se rado druži s vršnjacima i radi stvari poput njih, samo na akademski način, pa se tako primjerice, za Noć vještica, odijeva u neke znanstvene face poput Einsteina i drugih.


Fotografija: Elliott Tanner Facebook.

Mladi je Elliott je na doktorskom studiju fizike Sveučilišta u Minnesoti, ali mu roditelji moraju financirati i taj dio obrazovanja. Naime, doktorski studij u normalnim zemljama, u koje se Hrvatska naravno ne uvrštava, funkcioniraju po principu rada i studiranja kako bi studenti sami snosili troškove studija, a ujedno radili ono za što se obrazuju jer inače čitav studiji nema smisla. Elliottovi roditelji nisu uspjeli skupiti dovoljno novca za njegov studij ponajprije zbog ubrzanog Elliottovog razvoja. Izračunali su da će mu za studij biti potrebno ukupno 90 000 dolara, pa su pokrenuli GoFundMe kampanju. Američki sustav je iako u nekim aspektima bolji od našeg, neumoljiv pa tako zbog svoje mladosti Elliott ne može raditi na fakultetu i mora sam snositi troškove studija. Ova kampanja je za sada urodila plodom i plaćene su mu dvije godine studija. No sustav mu i dalje ne želi pružiti priliku da radi i sam snosi troškove doktorata, pa se nadalje skupljaju sredstava za njegovu treću godinu studija. Za sada je ukupno prikupljeno 58 750 američkih dolara.

Sigurni smo da će Elliotovi roditelji skupiti i ostatak potrebenih sredstava jer žive u znatno  bogatijem društvu od našeg, a koje ovakvim postupcima daje jasno do znanja da je profit na prvom mjestu.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari