Na današnji dan

Početak pandemije i identifikacija prve osobe oboljele od koronavirusa

Fotografija: Pixabay,

Koronavirus se po prvi puta pojavio u jednom od najvećih kineskih gradova Wuhanu,
smještenom u središnjoj Kini u prosincu 2019. godine. Ovaj virus svoj naziv duguje činjenici da pod elektronskim mikroskopom izgleda kao čestica prekrivena šiljcima koji donekle nalikuju kruni, pa se tako udomaćio ovaj naziv.

Nulti pacijent i tržnica u Wuhanu

Nulti pacijent zaražen ovim virusom, prema medicinskom časopisu “Lancet”, je identificiran 1. prosinca 2019. godine. To je bio stariji čovjek koji je bolovao do Alzheimera. No, ima i naznaka da su se prva oboljenja javila još u drugoj polovici studenog iste godine, samo nisu prepoznata kao takva. Početak pandemije vezuje se uz wuhansku tržnicu, a gdje je prema mišljenju dobrog djela znanstvenika došlo do prvog prijenosa ovog virusa sa životinje na čovjeka, a koji se potom širio s čovjeka na čovjeka. Kažu da prvi evidentirani pacijent nije imao nikakve veze s tržnicom, dapače nije izlazio iz svog stana. Analiza je pokazala da od ukupno četrdeset i jednog pacijenta koji su evidentirani u ranim fazama izbijanja nove bolesti, njih čak četrnaest nije imalo nikakve vidljive veze s tržnicom.

Kod ljudi uobičajen soj koronavirusa uzrokuje respiratorne infekcije, i to uglavnom one blage prirode. Međutim, novi soj ovog virusa je doveo do promjena zbog čega simptomi mogu biti znatno teži i dovesti u konačnici do smrti. Simptomi ove bolesti nalikuju upali pluća. Oboljeli klasično imaju povišenu temperaturu, grlobolju, kašalj i druge simptome. Oni s težim oblicima bolesti često završavaju na respiratoru koji nije uvijek spasonosan. Uobičajena terapija za respiratorne infekcije se u težim oblicima ove bolesti nije pokazala djelotvornom.

Zviždač – oftalmolog


Prvi koji je upozorio na širenje nove bolesti bio je oftalmolog Li Wenliang u Wuhanu, koji se kao zviždač nakon toga našao pod udarom policijske represije. Ovaj je mladi liječnik uskoro i sam obolio i umro od koronavirusa početkom veljače 2020. Kineska vlada je službeno upozorenje uputila Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji 31. prosinca 2019.

Proglašavanje pandemije

U početku se smatralo da se bolest neće širiti dalje iz ovog dijela svijeta, i da su eventualno u opasnosti samo susjedne zemlje. Novi tip virusa se ipak vrlo brzo proširio Kinom i svijetom. Svjetska zdravstvena organizacija je već u ožujku 2020 . proglasila pandemiju. Sve je to dovela do ogromnih poremećaja u gospodarstvu i načinu funkcioniranja ljudskog društva. U toj brzoj reorganizaciji u brojnim su zemljama uspostavljene stroge karantene kako bi se spriječilo daljnje širenje bolesti. U sklopu novih mjera sve se promijenilo preko noći te je društvo počelo funkcionirati gdje je to god bilo moguće u “on-line modu”. Ujedinjeni narodi opisali su ovu situaciju kao najveći izazov s kojim se suočio svijet nakon Drugog svjetskog rata.

Konačan rezultat i nije konačan jer bolest je među nama i kako se čini tu će i ostati. Do prosinca 2022. od korone je oboljelo preko 600 milijuna osoba, a smatra se da je preko 6 milijuna umrlih pri čemu je teško razlučiti koliko je osoba umrlo od korone, a koliko s koronom.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari