Najmlađi časnik u povijesti američke vojske bio je tek dijete

Johnny Clem. Fotografija: Wikipedia.

Ne znamo jeste li čuli za citat američkog predsjednika Herberta Hoovera koji glasi  ovako:

Stariji ljudi  objavljuju rat. Ali mladost je ta koja se mora boriti i umrijeti.  

Upravo ćemo se u današnjem članku pozabaviti najmlađim vojnikom u povijesti vojske Sjedinjenih Država. U vrijeme Američkog građanskog rata između 1861. i 1865. vojnici su velikim dijelom bili djeca, no ono što današnjeg junaka priče razlikuje od ostalih mnogobrojnih dječaka u vojsci bilo je i to – što je bio znatno  mlađi od ostalih. Prema statistikama smatra se da su dječaci činili 20 posto ondašnjeg vojničkog kadra. Ova su djeca odrađivala neke manje zahtjevne zadatke kao izviđači, bubnjari, a zbog nezahtjevnosti svojih uloga uglavnom su danas pali u zaborav.

Johny Clem. Fotografija: The Hight Ground at Gettysburg

Bijeg od kuće

Dječak iz ove  priče, Johnny Clem, rođen je davne 1851.  godine. Nakon što mu je majka poginula u željezničkoj nesreći – bježi od kuće u vojsku. Njegova se prijava dogodila u vrijeme kada je Lincoln pozvao volontere da se pridruže vojsci Unije. Iako su ga prvotno odbili zbog njegove dobi i rasta, dječak je bio uporan pa je na kraju ipak postao maskota  i bubnjar  22. postrojbe Michigan.

Zbog svoje neustrašivosti, što se može pripisati hrabrosti mladosti u kojoj se ne razmišlja da metak može “nositi” i tvoje ime, postao je najmlađi časnik ikada zabilježen u američkoj vojnoj povijesti.  Kao vojnik dobivao je mjesečnu plaću od 13 dolara, kao i obećanje da će za dvije godine, naravno ako poživi toliko, biti i službeno prijavljen kao vojno lice.


Legenda o nadimku

Vrlo brzo je dobio nadimak  Johnny Shiloh jer je navodno u Bitci kod Shiloha služio kao bubnjar.  Bila je to jedna od važnijih bitaka u Američkom građanskom ratu, koja se vodila 6. i 7. travnja 1862., i u kojoj je vojska Unije dobila kontrolu nad rijekom Mississippi.  No, kako se ova bitka dogodila četiri mjeseca prije osnutka postrojbe 22. Michigan, ovaj je nadimak dječak morao dobiti iz nekih drugih razloga.

Uglavnom legenda kaže da je služeći kao bubnjar u Bitci kod Shiloha, jedan geler probio njegov bubanj te ga onesvijestio. Nakon toga su mu ostali vojnici priskočili u pomoć. Danas povjesničari smatraju da je legenda prije potekla iz popularne pjesme Američkog građanskog rata koju je napisao i uglazbio William S. Hays, a koja je nosila naziv The Drummer Boy of Shiloh.

Najmlađi časnik u američkoj vojsci. Fotografija: Wiikipedia.

Trenutak slave

Kasnije je sudjelova kao bubnjar u Bitci kod  Chickamauge, koja se smatra jednim od najvećih poraza vojske Unije u ovom ratu. Tijekom povlačenja Unije jedan od časnika je Clema prezrivo tražio predaju, a mali dječak je pokazao da s njim nema šale te ga je upucao, nakon čega se mirno vratio u svoje redove. Kasnije se ispostavilo da je pucanj ubio časnika, što je dovelo do njegova napredovanja u vojsci. Konkretna bitka se zbila u rujnu 1863. godine, i u tom trenutku dječak je imao 12 godina.

Vrlo brzo nakon toga je zarobljen, već u listopadu 1863. Pri tome su Johnnyju skinuli uniformu što ga je pogodilo kao neka vrst osobne sramote. Uskoro je došlo do razmijene i vratio se vojsci Unije. U tom međuperiodu je Konfederacija iskoristila njegovo dječje lice da ismije Uniju koja je prema propagandnim reklamama navodila da je ova suparnička vojska tako jadna da uzima bebe u vojsku. Naravno, da je to negativno utjecalo na Johnnyjev moral, ali morao se s tim nosti najbolje što je znao, a činio je to tako da bi se svojim djelima nastojao pokazati odraslijim nego je to bio.

Dva puta ranjen

Sve skupa Johnny je ranjen u borbi dva puta. Godine 1864. je otpušten iz vojske da bi nakon toga završio srednju školu te se ponovno vratio u vojsku. Uslijedilo je stalno napredovanje u američkoj vojsci. Nakon umirovljenja posebnim kongresnim aktom 1916. odlikovan je i činom generala. Ovaj je vojnik umro u poznoj životnoj dobi od osamdeset i pet godina 1937.

Fotografija: Wikipedia

Prema današnjim izračunima na strani Unije i Konfederacije zajedno je sudjelovalo između 250 000 i 420 000 dječaka mlađih od 18 godina. Od tog broja njih je čak 100 000 bilo mlađe od 15 godina. Johnny Clem je imao hrabrosti i sreće i nije se suočio s metkom koji bi mu zauvijek presudio, te je kasnije napravio dobru vojnu karijeru.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari