Nacistički patrolni brod potopljen u tijeku operacije “Kerber” – onečišćuje okoliš i više od 80 godina nakon potonuća

Patrolni brod prije potonuća. Fotografija: Wreck Site.

Tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata uništen je velik broj brodova koji danas počivaju u podmorju. Kroz vrijeme te su olupine asimilirane u morski svijet te su postale svojevrsni umjetni grebani u kojima obitavaju morske životinje i biljke.

Velik broj olupina na dnu Sjevernog mora

Velik broj brodova potopljen je u Drugom svjetskom ratu na području Sjevernog mora. U ovom trenutku procjenjuje se učinak ovih olupina na podmorje, kako bi se donijela odluka treba li ih se ukloniti ili ostaviti gdje jesu. U tom kontekstu analizirana je olupina nacističkog broda koji je potopljen u blizini belgijske obale u Sjevernom moru. Brod se nalazi na oko 35 metara dubine.

Olupina ostatak iz poznate operacije “Kerber”

Iznenađujuće je koliko povijesnih podataka imamo o konkretnoj olupini. U pitanju je njemačka ribarska koćarica nazvana “V-1302 John Mahn”, a koja je zaplovila još 1927. godine. Početkom Drugog svjetskog rata oduzeta je vlasnicima za ratne potrebe i pretvorena u patrolni vojni brod. Jedno je vrijeme brod bio stacioniran u nizozemskoj luci Rotterdam, a zatim je uključen u veliku ratnu operaciju, koja je ostala poznata pod imenom “Kerber”.


Cilj je ove operacije bio sačuvati velike njemačke bojne brodove koji su bili oštećeni nakon plovidbe Atlantikom, a nisu mogli računati na nesmetan popravak u francuskoj luci Brest, pa se ovaj patrolni brod našao u konvoju spašavanja divova. Bio je u pratnji krstarica “Scharnhorst” i “Gneisenau”, kao i teške krstarice “Prinz Eugen”. Ti su se brodovi trebali probiti kroz La Manche i povući u Njemačku. Operacija spašavanja je započela 12. veljače 1942. godine. No ovaj su konvoj otkrili zrakoplovi Kraljevskih zračnih snaga nakon čega je počelo bombardiranje. U bombardiranju koje je uslijedilo potopljen je samo ovaj patrolni brod dok su drugi brodovi pretrpjeli oštećenja. U njegovom potapanju život je izgubila otprilike 1/3 posade dok je ostatak spašen prihvaćanjem na druge njemačke brodove. Hitlerova operacija povlačenja je uspjela, ali je značila i konačan kraj planova o pomorskoj invaziji na Veliku Britaniju.

Pustiti ih na miru ili ukloniti iz podmorja?

Analiza je pokazala da olupina već više od 80 godina zagađuje okoliš niklom, bakrom, arsenom, kao i kemikalijama prisutnim u fosilnim gorivima, poznatim kao policiklički aromatski ugljikovodici ili PAH, a koji imaju kancerogeno djelovanje. Smatra se da onečišćenje koje ovaj brod nosi sa sobom nije preveliko, i da ga sam morski sustav uspijeva dijelom anulirati, no to je jedan od niza brodova koji se nalaze ispod površine. Brodovi potopljeni tijekom Prvog i Drugog svjetskog rata sadrže velike količine naftnih derivata, ali i drugih opasnih tvari. Glede sudbine ove i drugih olupina, bit će potrebno, vjerojatno analizirati veći broj ovakvih potopljenih brodova jer njihova štetnost za okoliš ovisi o nizu čimbenika poput veličine broda, količine goriva i primjerice njegova naoružanja.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari