Kako su čokoladni bomboni spasili američke vojnike u jednoj od bitaka Korejskog rata

Fotografija: The Veterans Site News.

Da ratovi znaju imati svoju vedriju strahu pokazuje detalj iz Bitke kod jezera Changjin u Sjevernoj Koreji, a koja se smatra jednom od važnijih u Korejskom ratu. Ova se bitka odigrala na početku tog sukoba koji je trajao između 1950. i 1953. godine. Bitka se zbila u hladnom razdoblju godine, između studenog i prosinca 1950. U tom su periodu tamošnje dnevne temperature bile na oko -20 stupnjeva Celzija dok se noću živa u termometru znala spustiti i na oko -40 stupnjeva.

Kako je započeo sukob?

Rat je započeo napadom Sjeverne na Južnu Koreju, a taj je čin odmah osudilo Vijeće sigurnosti UN-a. Sjeverna Koreja je imala potporu Kine i SSSR-a dok su se Sjedinjene Države angažirale u obrani Južne Koreje. Kako je vojska Sjeverne Koreje brzo napredovala UN je oformio međunarodne snage, koje su najvećim dijelom bile sastavljene od američke vojske. Krajem 1950. godine kineske su snage  krenule na  sjeveroistočni dio Sjeverne Koreje gdje su se iskrcali Amerikanci. Podaci o brojčanom omjeru snaga se ponešto razlikuju, no čini se da je ovdje bilo 15 000 vojnika američke I. Divizije X. korpusa uz još toliko Britanaca i južnokorejskih vojnika kao pripadnika međunarodnih snaga UN-a, koje je opkolilo 120 000 suparničkih vojnika, s jasnom naredbom Mao Zedonga da unište snage UN-a.

Problem hladnoće

Ne samo da su američke i međunarodne snage bile malobrojne već su se našle u problemima zbog niskih temperatura koje su ne samo ometale njihovo normalno funkcioniranje već su utjecale na vozila i opremu. U jednom trenutku vojska je ostala bez minobacačkih granata pa je zatražena dostava istih pod kodnim imenom Tootsie Rols. Kada su konačno stigli avioni s paketima, u njima nisu bile granate već čokoladne slastica nazvane istim imenom. Očito je njihovu poruku primio neki neiskusni mladac koji ih je opskrbio umjesto granatama slasticama. Vojnici su bili u šoku, no vrlo brzo su shvatili da ove slastice imaju svoje prednosti jer su im pružale energiju, a kako su bile ukusne pozitivno su djelovale na njihovo opće raspoloženje. Osim toga ubrzo su uvidjeli da ovi hladni bomboni nakon žvakanja postaju masa slična karameli koja se može upotrijebiti kao kit za krpanje problematične opreme poput izrešetanih spremnika goriva, hladnjaka i drugog. Uz pomoć ovih bombona uspjeli su pokrpati oštećenja na vozilima i na kraju probiti neprijateljske linije i izvući se iz obruča barem dijelom, a pri tome su Kinezima nanijeli veće gubitke.


Tootsie Rols ulaze u najdugovječnije slatkiše u Sjedinjenim Državama. Toliko su popularne da imaju i svoj dan, a to je 23. veljače, kada su  po prvi puta puštene u prodaju daleke 1896. godine. Danas se dnevno proizvede 64 miliona ovih slatkiša. Ukoliko ih niste probali, a volite bombone poput čokoladnih karamela isplati se posegnuti za njima.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari