Traperice nađene na dnu mora – najstarije poznate na svijetu ?!

Fotografija; Jeans Museum (Bild Christoph Kaminski).

Teško da netko u današnjem svijetu nije čuo za levisice. Njihova povijest nas vraća u 19. stoljeće, a donedavno su svi bili uvjereni da su “rođene” 1873. godine.

Traperice na dnu mora

Neočekivan nalaz traperica nađen unutar olupine parobroda S.S. Central America, a koji je potonuo uz obalu Sjeverne Karoline 1857., išao bi u prilog ranijem početku njihove proizvodnje. Ovaj je stradali brod prevozio putnike na relaciji između Srednje Amerike i istočne obale SAD-a. Nastradao je tijekom uragana 2. kategorije, a tom je prigodom u nesreći život izgubilo više od 400 osoba. Brod je nađen 1988. godine, pa su ove najstarije traperice na svijetu na dnu mora provele više od sto i trideset godina pri čemu su izgubile svoju prepoznatljivu boju i zadobile mrlje. Nađene su u prtljazi Johna Dementa, trgovca iz Oregona, a koji je bio jedan od rijetkih sretnika koji su preživjeli brodolom.

Rudari trebaju izdržljivu odjeću

Naime, Levi Strauss je po dolasku u Sjedinjene Države osnovao tvrtku pod imenom Levi Strauss & Co 1853. godine. Bio je to pametan potez jer je tvrtka trgovala različitim proizvodima odnosno svime onime što je tragačima za zlatom moglo zatrebati. Kako je to bilo vrijeme zlatne groznice s ovakvim poslom ste mogli samo prosperirati i nikako propasti. Rudarima je trebala uz druge stvari i izdržljiva odjeća. Kako se sada čini ove su traperice u 70-im 19. stoljeća dobile samo dodatke poput bakrenih zakovica u svrhu ojačanja džepova koji su se prije toga neprestalno derali. Zakovice su bile plod suradnje između Levija Straussa i Jakoba Davisa, krojača iz Nevade.


Nađene traperice. Fotografija: Aukcijska kuća Holabird Western Americana Collections.

Proturječnosti

Međutim, ne slažu se svi uopće s informacijom da su na dnu mora nađene traperice. Tako Tracey Panek, povjesničarka levisica smatra da nađene hlače nisu uopće traperice jer nisu “rađene od trapera” te nadodaje da to što imaju gumbe ništa ne znači jer su oni bili debelo u upotrebi u 19. stoljeću. Stručnjaci pak aukcijske kuće Holabird Western Americana Collections nađene su hlače prodali kao traperice te tvrde da je riječ o ranoj proizvodnji radnih hlača Levija Straussa. Oni se pozivaju u svojim tvrdnjama i na broj gumba, njihov stil, oblik i veličinu koja odgovara onim na Levijevim, zbog čega su uvjereni da sve to ne može biti slučajno. Prema fotografijama naginjemo na stranu mišljenja aukcijske kuće, a vi prosudite sami.

Traperice iz 19. stoljeća su prava rijetkost, a ako tome dodamo da ovdje imamo posla s  najvjerojatnije najstarijim do sada nađenim trapericama na svijetu onda ne čudi što su prodane za cijenu od 114 000 američkih dolara.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari