Otkrivena zagonetka dviju mumificiranih beba nađenih u Tutankamonovoj grobnici

Fotografija: Screenshot YouTube ( Smithsonian Channel).

Mnogi su se odlučili baviti egiptologijom upravo zbog pronalaska fascinantne grobnice faraona Tutankamona. Grobnica je otkrivena 1922. godine. Koliko je bila bogata govori činjenica da je Howard Carter 10 godina katalogizirao nalaze iz grobnice. Ovdje nećemo ulaziti u brojne fascinantne nalaze koji su otkriveni u grobnici već ćemo se zadržati na samo dva od njih, a to su ostaci dviju mumificiranih dječjih tijela. Ona su nađena u odjeljku grobnice s blagom 1925. godine. U osnovi u grobnici se nalazilo sve ono što je moglo pomoći Tutankamonu da što sigurnije stigne u zagrobni svijet. No, pitanje je kako objasniti prisustvo ovih malih mumificiranih tijela. Zanima li vas zašto su ona bila tamo, vežite se i polijećemo u drevni Egipat.

Ove su malene mumije nađene u ljesovima. Svaka je bila smještena zapravo u dva lijesa, vanjskom i unutrašnjem pri čemu je taj unutrašnji bio izrađen od zlata. Tijela su bila mumificirana i ogrnuta u tkaninu, a ljesovi su se razlikovali samo u veličini. Na njima nisu bila zabilježena imena i bila su označena imenom Ozirisa. Upravo zbog toga su ona danas poznata pod imenima sastavljenim od kombinacije brojeva i slova, pa je tako lijes mlađeg djeteta obilježen kao 317a, a onaj većeg s 317b. Egiptologinja Salima Ikram smatra da nalazi dječjih tijela nisu neobični jer je smrtnost djece bila velika, no ono što je neobično je to da su ta tijela pažljivo mumificirana i položena u Tutankamonovu grobnicu. Nakon što su mumije nađene prvo su završile u Egipatskom muzeju u Kairu, a kasnije su prenesene na Medicinski fakultet.

Fotografija: Screenshot YouTube (National Geographic).

Tutankamonove kćeri

U traženju odgovora na pitanje zašto su djeca završila kako su završila, dječja tijela su višestruko pregledavana. Prema jednoj ranoj teoriji djeca su žrtvovana kako bi pratila faraona na njegovom posljednjem putovanju. No, ova je pretpostavka davno odbačena. Pregledi tijela su pokazali da su djeca mrtvorođena. Manje dijete je umrlo u majčinoj utrobi u petom ili šestom mjesecu trudnoće, a starije malo prije termina poroda. Genetska analiza je pokazala da je riječ o mrtvorođenim kćerima Tutankamona i njegove polusestre Ankesenamun.

Smatra se da su djevojčice rođene u vremenu uoči kraljeve smrti. Egiptologinja Joyce Tyldesley sa Sveučilišta Manchester je postavila zanimljivu teorija zašto su djevojčice možda završile u očevoj grobnici. Ona smatra da su poslužile kao neka vrst police osiguranja jer su obje mumije bile ženskog spola, a u staroegipatskoj umjetnosti žene i djevojke su često prikazane kao zaštitnice svojih očeva i muževa. Egipćani su voljeli imati uvijek  planove. Po principu ako ne upali plan A, tu je plan B, pa i C, i D. To je pradavni način stvaranja privida sigurnosti da će ako i nešto od planiranog propadne, stvari krenuti i dalje planiranim putem. Vjerojatno se pitate kako bi ova sićušna tijela bilo koga mogla zaštititi. Stvar je u snazi duše, a ne tijela. Ukoliko je tijelo u blizini to je značilo prema egipatskim vjerovanjima da je tu negdje i duša. Ovaj slučaj nije jedinstven i ima još nekoliko sličnih primjera iz Tutankamonove 18-e dinastije. U svakom slučaju ova su mala tijela pažljivo pripremljena za svoje posljednje putovanje.

Tutankamon je vladao kratko i nije iza sebe ostavio bog zna kakva postignuća, a koja bi mu pomogla u osiguravanja prava na zagrobni život, zbog čega su mu njegove kćeri mogle biti od pomoći.


Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari