Otkrijete kakav je miris imao parfem star 2000 godina, nađen na jugu Španjolske

Fotografija: Screenshot YouTube ( LUXE.TV, your luxury channel) i D. Cosano, Heritage 6/2023.

Iako volimo i cijenimo mirise, pa smo za njih spremni ‘iskeširati’ prilične svote novca, naša osjetila mirisa su prilično zahrđala. No i drevni je rimski svijet volio mirise i to toliko da ih je znao nosio sa sobom na onaj svijet.

Dobro zapečaćena luksuzna bočica

Znanstvenici sa Sveučilišta u Córdobi su proučavali urne koje su pronađene u podzemnom mauzoleju u gradu Carmoni na jugozapadu Španjolske, 2019. godine. Mauzolej je pripadao, kao i sve grobnice ovog tipa, imućnijoj obitelji. U grobnici su pronađeni kremirani ostaci šest odraslih osoba. Ostaci tri muškarca i tri žene pohranjeni su u različitim urnama u zidnim nišama mauzoleja. U jednoj od niša nađena je staklena urna s dvije ručkice, u kojoj se nalazilo pravo iznenađenje. Uz kremirane ostatke i neke druge stvarčice u urni je nađena i dragocjena bočica od gorskog kristala koja je bila dobro zatvorena kamenim čepom i dodatno zapečaćena bitumenom. Sam način zatvaranja je ukazivao da je sadržaj bočice bio izuzetno vrijedan. Kremirana žena je, prema analizi neizgorenih kostiju, u trenutku smrti imala između 30 i 40 godina. Istraživači su krenuli od pretpostavke da je u bočici bio parfem ili neka pomada.

Dva dijela rimskog parfema

Parfemi u rimsko vrijeme nisu postojali u današnjem obliku, a zahvaljujući svima dobro poznatom eruditu rimskog vremena Pliniju Starijem znamo da su se tadašnji parfemi sastojali od dva dijela od onog čvrstog i tekućeg. Naravno krenulo se u analizu sadržaja bočice, a pri tome su primijenjene razne metode poput rendgenske difrakcije, plinske kromatografije i spektrometrije mase. Rezultati istraživanja objavljeni su u svibnju 2023. u časopisu Heritage. Utvrđeno je da je kao baza ovog parfema poslužilo najvjerojatnije maslinovo ulje, a da je riječ o mirisu koji je baziran na pačuliju. Ondašnji mirisi nisu se bazirali na alkoholu. Eterično ulje pačulija se najčešće koristilo u proizvodnji parfema. Oni koji su skloni malo težim mirisima voljet će ovaj parfem jer u sebi ima drvenu notu izmiješanu sa zemljanim mirisima. Za njegovu kupnju morali ste izdvojiti poveću sumu. Općenito su cijene parfema u rimsko vrijeme bile znatno više od današnjih.


Kao što i danas plaćate ludo dizajnirane bočice tako ste i onda plaćali recipijent, pa što je on bio luksuzniji to je i cijena upakiranog parfema bila veća. Sve nam to govori da je ova urna pripadala nekoj uznositoj gospođi.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari