Kolonijalno groblje: Ispričalo priču o strategiji brutalnog porobljavanja

Fotografija: Pixabay.

Sve ima svoje priče, pa tako i groblja. Malo groblje robova iz druge polovice 18. stoljeća otkriveno je u živopisnom Charlestonu u Južnoj Karolini 2013. godine.

Analiza grobova iz Charlestona

Ne treba se čuditi što je u pitanju baš Charleston jer je ovaj grad bio sjedište transatlantske trgovine robova. Riječ je o iznimno malenom groblju od svega 36 ukopa. Ostaci iz ovih grobova su podvrgnuti genetskoj analizi, no ona je bila moguća samo u polovici spomenutih nalaza. Ova je studija dala dobar uvid u brutalne strategije porobljavanja pa je tako postalo jasno da su robovi ovdje stizali s područja većeg dijela afričkog kontinenta.

Vidljiva strategija otimanja 

Rezultati istraživanja objavljeni su početkom siječnja 2023. godine u časopisu Proceeding of the National Academy of Sciences. Najveći dio robova pristigao je iz zapadne Afrike dok je dio njih bio i iz podsaharskog dijela Crnog kontinenta. Jedna je osoba među analiziranim ostacima bila sasvim specifična jer je imala afričko i uvjetno američko podrijetlo. Upravo je ona uspostavila vezu između novopridošlih robova i robova koji su se već udomaćili u Americi. Međutim nitko od robovi na ovom groblju nije bio u srodstvu, što ide u prilog strategiji otimanja i razdvajanja obitelji koje se nakon toga više nisu nikada ponovno okupile, što je ujedno svjedočanstvo osamljenog života sa stajališta obiteljskih veza.


Kratili vrijeme pušenjem

Istraživanje je pokazalo da su robovi velikim dijelom imali u zubima stroncija što je jak
pokazatelj da su  rođeni i odrasli u Africi, te da su ovdje prisilno dovedeni. Analiza zuba
je pokazala i da su rado kratili vrijeme pušeći lule, i to kako muškarci tako i žene. Nakon završene analize tijela su im ponovno pokopana u svečanoj ceremoniji 2019. godine.

Piše: Sonja Kirchhoffer

Komentari