Treska

Izložbu Treska će se  moći razgledati u Muzeju Slavonije u Osijeku do veljače 2017. godine.

12.12.1926. godine krenuo je vožnjom prvi osječki električni tramvaj nakon 42 godine prometovanja onoga sa konjskom vučom. Zamisli za uvođenje električnog tramvaja bilo je i ranije no ne i mogućnosti, a sve je omeo i I. Svjetski rat. Napokon je za samo 9 mjeseci izgrađena pruga i gornji električni vod od Podrgrađa do Zelenoga polja i od glavnoga gornjogradskog trga do kolodvora te do glavnoga trga za samo 9 mjeseci. Nabavljena su motorna kola tvornice “Škoda” u Češkoj i prikolice u GyÖru u Mađarskoj pa je elekrični tramvaj vozio od zapada ka istoku grada i kružno središtem Osijeka. 1953. godine izgrađena je jednokolosječna pruga od Podgrađa do sredine Retfale koja je 1970. zamijenjena novom dvokolosječnom od Podgrađa do kraja Retfale. 1990. godine izgrađena je dvokolosječna pruga do sredine Vinkovačke ulice, a 2006. do Mačkamame, koja je 2008. produljena jednokolosječno do Bikare. 2014. godine izgrađena je dvokolosječna pruga i do sredine Višnjevca. Uz tramvaje “Škoda” nabavljeni su i polovni tramvaji iz Rijeke 1952. i iz Ljubaljne 1958. godine kada su ondje ukinuti. Pedesetih godina u ondašnjem poduzeću “Tramvaj” prepravljanjem starih motornih kola izrađivale su se prikolice. 1960. kupljeni su novi tramvaji tvornice “Đuro Đaković” koji su prometovali do 1972. kada su prodani u Zageb jer je u Osijeku u međuvremenu počela nabava novih tramvaja “Tatra” iz Češke 1968., 1972. i 1982. godine. 1995. nabavljeno je nekoliko polovnih tramaja tvornice “Duvag” iz Njemačke, a 2006. započela je cjelovita obnova i preuređenje tramvaja “Tatra” pa je tada nakon 122 godine crvene boje osječki tramvaj bezrazložno prebojan u modro.
Započelo se sa 15 kola, 9 motornih i 6 prikolica a danas ih je 30 motornih. Osječki tramvaj imao je i nadimke, nekada “Korejac” koji je vozio samo Retfalom, a kasnije sve su ih prozvali “Treska” pa smo se ovim provozali kroz 90 godina povijesti osječkog električnog tramvaja “Treska”. (Vlado Pest)

Suradnici izložbe: Denis Detling, Grgur Marko Ivanković, Ivana Knežević Križić, Josip Nađ, Vlado Pest i Marina Vinaj

Organizatori izložbe: Muzej Slavonije, Osijek, Udruga za poljepšanje grada “Moj Osijek”, Osijek, GPP Osijek i Udruga umirovljenika radnika “GPP”, Osijek


Komentari