Tajanstveni monolit Uluru: Sveto mjesto drevnih Aboridžina

Fotografija: YouTube screenshot

Koji je redatelj iscrpljivao glumce tjerajući ih da na desetke puta ponavljaju istu repliku? Po kome ili čemu je nazvan top barbeta? Gdje se nalazi najstariji monolit na našem planetu? Uživajte u zanimljivim činjenicama iz povijesti koje smo za vas odabrali!

1. Na snimanju “Svjetala velegrada”, romantične komedije iz 1931. godine, redatelj i scenarist Charlie Chaplin je glumicu Virginiju Cherrill, koja je portretirala slijepu prodavačicu cvijeća, natjerao da repliku “Želite li cvijet, gospodine?” izgovori točno 342 puta. Ponavljanje ove scene je time zanimljivije znamo li da je riječ o – nijemom filmu!

2. Orloj, sat koji se nalazi na pročelju Gradske vijećnice u Pragu, pokazuje vrijeme, položaj Sunca i Mjeseca, blagdane, horoskopske znakove i radove na polju ovisno o mjesecu u godini. Potječe iz petnaestog stoljeća i smatra se najstarijim satom koji i danas besprijekorno radi.

3. Znanstvenici su pronašli fosilizirane ostatke drevnih riba na području Himalaje, što potvrđuje teoriju da je naš planet nekoć bio u potpunosti prekriven vodom.

4. Tijekom Drugoga svjetskog rata, na jednome norveškom brodu “služio” je pas po imenu Bamse. Radilo se o krupnome mješancu blage naravi – svađe među dvonožnim “kolegama” redovito je zaustavljao tako što bi im stavio šape na ramena i umirio ih. Preživio je rat i umro prirodnom smrću, nakon čega je pokopan s najvišim vojnim počastima.


5. Uluru-Kata Tjuta, nacionalni park u središnjoj Australiji, 1987. godine je uvršten na UNESCO-ov popis svjetske prirodne i kulturne baštine. Poznat je u prvom redu po Uluruu, najvećem monolitu na svijetu (na slici!). Ovo mjesto, koje su drevni Aboridžini smatrali svetim, pažnju turista privlači neobičnom crvenom bojom. Za nju je, kroz stoljeća erozije, zaslužna hrđa – prirodna boja ovog brda je siva.

6. Barbeta, oklopljeni zaklon cilindričnog oblika koji zaštićuje brodski top velikog kalibra ili strojnicu, upotrebljavala se tijekom dvetnaestog stoljeća, na oklopnjačama i krstaricama, da bi je kasnije zamijenila artiljerijska topovska kupola. Nazvana je po svetoj Barbari, zaštitnici kula, tvrđava i topnika. Živjela je u trećem stoljeću u Nikomediji, a otac, poganin, zbog njene vjere u Krista dao ju je mučiti i zatvoriti u kulu. Ubijena je 306. godine, tijekom progona kršćana.

7. Političarka Eva Perón (1919. – 1952.), supruga argentinskog predsjednika Juana Perona, umrla je u trideset trećoj godini, od iste bolesti koja je odnijela život predsjednikove prve žene Aurelije Tizón, raka. Evita, kako ju je narod zvao, bila je prva Argentinka koja se podvrgla kemoterapiji, u to vrijeme novome medicinskom postupku.

Piše: Lucija Kapural

Komentari